Duże powiatowe ćwiczenia strażaków

Region

Przed południem czytelnicy alarmowali nas, że w rejonie Urzędu Gminy Michałowice pojawiły się wozy strażackie. Każdy dopytywał: co się stało? Okazuje się, że strażacy uczestniczą w ćwiczeniach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Pruszkowie. Jutro kolejny dzień zmagań. Szczegóły w tekście.

Niektórzy nerwowo zareagowali na widok wozów strażackich pod michałowickim magistratem, zaś  inni byli po prostu ciekawi co wydarzyło się, że postawiono na nogi strażaków. – Wiecie może co się dzieje pod Urzędem Gminy Michałowice? – spytała za pośrednictwem naszej strony facebookowej czytelniczka Weronika, i wysłała nam fotografię. 

„Złapaliśmy” za telefon, by spróbować ustalić co wydarzyło się na miejscu. Strażacy szybko ostudzili nasze emocje. Usłyszeliśmy, że to tylko ćwiczenia. – Tak się spodziewaliśmy, że czytelnicy portalu zareagują. Ale tym razem ćwiczymy pod hasłem „Ćwiczenia Powiatowe”. Jeśli chodzi  konkretnie o nas to prowadzimy rutynowe działania w związku ze zdarzeniem chemicznym, substancją nieznaną, jej identyfikację, zabezpieczeniem itd. Jest to jeden z epizodów ćwiczeń powiatowych, w związku z tym więcej informacji uzyskają państwo w starostwie – powiedział nam st. kpt. Karol Kroć, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Wobec tego skontaktowaliśmy się ze starostwem. Ćwiczenia zaplanowano na dwa dni – 24 i 25 października – obejmują one tereny powiatu pruszkowskiego, a ich założeniem jest doskonalenie współdziałania w wykonywaniu zadań obronnych, weryfikacja procedur postępowania organów w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny. – Pierwszego dnia ćwiczeń, czyli dziś, we wtorek 24 października zgodnie z tłem operacyjnym ćwiczenia przeprowadzana jest symulacja na terenie Urzędu Gminy w Raszynie, gdzie według scenariusza wykryto przesyłkę z substancją niewiadomego pochodzenia. Przy przeprowadzaniu ćwiczenia Urząd Gminy Raszyn działał bez przeszkód. Ćwiczenia trwają we wszystkich budynkach urzędów gmin na terenie powiatu pruszkowskiego – wyjaśnia Krzysztof Bukowski ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.

A jaki plan jest na jutrzejsze ćwiczenia? – W środę, 25 października w ramach przeprowadzanych ćwiczeń prowadzone będą m.in. działania w związku z wypadkiem samochodowym na jednej z dróg szybkiego ruchu. Mogę powiedzieć, że zostanie to zorganizowane na jednej z dróg serwisowych w gminie Raszyn. Akcją ratunkową objęci będą wysokiej rangi oficerowie podróżujący do Warszawy. Scenariusz i lokalizacja przeprowadzanych nie będą powodowały utrudnień w ruchu – zaznacza Bukowski.

Rys ćwiczeń
Dla celów szkoleniowych ćwiczenia powołano nieistniejące realnie struktury państwowe. Nazwy państw, strony konfliktów, bloki militarne, sojusze nie odnoszą się do rzeczywistych uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i gospodarczych.

Sytuacja rozgrywa się na kontynencie zwanym Eurolandem, obejmującym terytoria piętnastu państw. Siedem państw znajduje się w Organizacji Sojuszu Morza Niebieskiego, zwaną Sojuszem Niebieskich. Do Grupy Państw Wschodniego Eurolandu, zwaną Sojuszem Czerwonych należą cztery państwa. Ostatnie cztery państwa pozostają neutralne. Na terenach przy granicy pomiędzy Wislandią a Mondą znajdują się złoża ropy. Ich zasobność oraz lokalizacja powodują, że od kilku lat są one przedmiotem sporu pomiędzy tymi państwami. Ponadto znajdująca się na tym terenie mniejszość Mondzka coraz bardziej domaga się autonomii, a nawet przyłączenia do macierzy.

W dniu 24 października 2017 roku o godz. 5.00 siły zbrojne Mondy rozpoczęły działania zbrojne przeciwko Wislandii. W ramach głębokich uderzeń ogniowych pod przykryciem środków WE wykonały zmasowane uderzenie rakietowo-powietrzne, których celem była dezorganizacja systemu dowodzenia i łączności, obrony powietrznej oraz obiekty mające kluczowe znaczenie dla swobody manewru wojsk Wislandii (mosty, wiadukty, węzły drogowe).

Na terenie powiatu pojawiają się akty sabotażowo-dywersyjne ukierunkowane głównie na rozniecanie waśni narodowych i powstawanie paniki. Skala tych zjawisk wskazuje, że osoby lub grupy realizujące te zadania są dobrze zorganizowane i dysponują znacznymi środkami  finansowymi oraz sprawnym systemem łączności. Mimo narastającej skali tego zjawiska sprawcy jak dotąd są nieuchwytni, co świadczy o ich wysokim poziomie wyszkolenia. Dodatkowym zagrożeniem jest wzrost niezadowolenia wśród społeczności lokalnej z powodu napływu uchodźców z Mondy, którzy przyczynili się do licznych rabunków, kradzieży oraz napadów z pobiciem.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy