Drugie podejście do „Małego Kopernika”

Grodzisk Maz.

Władze Grodziska Mazowieckiego nie rezygnują z planów budowy hali-widowiskowej połączonej z obserwatorium astronomicznym. Ogłoszono kolejny przetarg na realizację tej inwestycji.

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej ma powstać w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Sportowej w Grodzisku Mazowieckim. W jego skład ma wejść hala widowiskowo-sportowa, skatepark, ścianka wspinaczkowa oraz wieża z obserwatorium astronomicznym – „Mały Kopernik”.Hala ma być również połączona z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 6.

Teoretycznie inwestycja ta powinna już być w trakcie realizacji. Planowano, że budowa rozpocznie się jeszcze w 2016 r. Tak się jednak nie stało. Konieczne było wprowadzenie zmian w projekcie dotyczących m.in. zastosowania pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych. Później ogłoszono przetarg, ale oferty były zbyt drogie więc postępowanie unieważniono.

Finalnie „Mały Kopernik” ustąpił miejsca innej inwestycji – Mediatece. Ten projekt jest już w trakcie realizacji. Nie oznacza to jednak, że pomysł budowy hali widowiskowo-sportowej trafił do szuflady. Projekt został nieco „odchudzony” z nowinek technologicznych i po zmianach ponownie ogłoszono przetarg na jego realizację.

W samym projekcie nie zmieniło się zbyt wiele. Hala sportowa ma pomieścić 200 trenujących osób do dyspozycji których będą boiska do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki i koszykówki. Pole do gry będzie można podzielić na trzy sektory. Nie zabraknie pomieszczeń towarzyszących – szatni, toalet i pomieszczeń technicznych. W budynku powstanie również trybuna na 3000 widzów. W miejscu istniejącego skateparku ma powstać nowy obiekt. Projekt zakłada również budowę wieży z obserwatorium. W skład „Małego Kopernika”, bo tak jest nazywany ten element projektu, wejdą: przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna na zewnątrz, ścianka wspinaczkowa z naniesionymi warstwami geologicznymi w kontekście epok prehistorycznych, ekspozycja tematyczna z fizyki i chemii, sala z wirtualnym obserwatorium oraz obserwatorium astronomiczne w wieży, sale do warsztatów naukowych. Uzupełnieniem całości może być sprzęt multimedialny do projekcji i wykładów. W centrum nie zabraknie sali zabaw dla najmłodszych, kuchni ze stołówką, szatni i toalet.

Pojawia się zatem pytanie kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej hali? Na jej otwarcie trzeba będzie poczekać aż do kwietnia 2020 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.