Droższe bilety, ale… więcej linii

Region

Rada miejska uchwaliła podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej
3 zł będzie kosztował jednorazowy normalny bilet komunikacji miejskiej w Pruszkowie – zadecydowała w czwartek 27 stycznia pruszkowska rada miejska. Podwyżka cen biletów obejmie wszystkie pruszkowskie linie – i ZTM-owskie, i innych przewoźników.

– Wolałbym referować uchwałę, w której byśmy obniżali ceny biletów. Jednak wydaje się to dzisiaj niemożliwe – mówił podczas sesji rady wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela. – Samorząd pruszkowski planuje rozbudowę linii autobusowych, planuje również współpracę z warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego.

W innych gminach jeszcze drożej

Dotychczas pasażerowie pruszkowskiej komunikacji autobusowej płacili za jednorazowy bilet 2,50 zł. Po wejściu w życie uchwały cena biletu normalnego jednorazowego wynosić będzie 3 zł. – Jednak gdybyśmy chcieli porównywać z innymi gminami, to ta cena nie wydaje się już taka wysoka. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać, ZTM też będzie w najbliższym czasie proponował radzie Warszawy podwyższenie cen biletów z 2,80 zł na 3,20 zł. W rejonie Pruszkowa, w Ożarowie czy Nadarzynie, ceny też nie są niskie. Jednorazowy bilet na liniach ZTM-owskich kosztuje nawet do 6 zł – argumentował wiceprezydent Kurzela.

Do L11 ze wspólnym biletem

ZTM ogłosił 1 lutego przetarg na obsługę nowej pruszkowskiej linii autobusowej L11. Od dawna zapowiadanej, której uruchomienie przekładano już trzykrotnie. Według ostatnich zapowiedzi, linia ma zacząć funkcjonować 1 marca – do jej uruchomienia pozostało więc niewiele czasu. Jak powiedział nam wiceprezydent Kurzela, ZTM czekał z ogłoszeniem przetargu na decyzję pruszkowskiej rady w sprawie podwyżki cen biletów. Chodziło bowiem o to, by w granicach administracyjnych miasta na wszystkich liniach autobusowych obowiązywała jedna cena biletu jednorazowego. Gdy rada przegłosowała uchwałę o podwyżce, można było przetarg ogłosić. Przewoźnicy mogą składać oferty na obsługę L11 do 9 lutego.

Zdaniem wiceprezydenta Kurzeli, podwyżka ceny biletów jednorazowych nie będzie miała większego znaczenia dla pasażerów korzystających z tzw. wspólnego biletu ZTM (wszystkie bilety od dobowego wzwyż). Pozwala on na podróżowanie w określonym czasie wszystkimi środkami komunikacji ZTM. Ceny biletów okresowych się nie zmienią. A więc osoba, która ma np. warszawską kartę miejską, w ogóle nie odczuje podwyżki, bo będzie mogła podróżować linią L11 na podstawie tej karty. Większe znaczenie będzie miała podwyżka dla pasażerów pozostałych pruszkowskich linii autobusowych.

Przewoźnicy chcą więcej

Nierozstrzygnięta pozostaje nadal sprawa dwóch pruszkowskich linii autobusowych, które mają kursować z Osiedla Staszica na Żbików i do Komorowa. Do tej pory nie wyłoniono przewoźnika, bo ceny oferowane przez firmy stające do dwóch przetargów były znacznie wyższe od kwoty, jaką miasto mogło zapłacić w ramach współfinansowania tych linii. Istotą podwyżki było więc także to, by przewoźnicy mogli zarobić więcej ze sprzedaży biletów. Jak bowiem argumentował Radosław Marek, wiceprezes obsługującego pruszkowską komunikację grodziskiego PKS, nie da się utrzymać dobrze funkcjonujących linii autobusowych za te pieniądze, które oferowało miasto.

Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Pruszkowie, poinformowała, że po podwyżce cen biletów uchwalonej przez radę, można również ogłosić przetarg na obydwie linie. – Aktualnie przygotowujemy dokumenty i przetarg będzie ogłoszony w najbliższych dniach – mówi Elżbieta Korach.

Według zapowiedzi Andrzeja Kurzeli, we współpracy z ZTM zostanie uruchomiona w tym roku jeszcze jedna linia. – Kursowałaby od dworca PKP w Pruszkowie do dworca PKP w Piastowie. Jeżeli nie uda się nawiązać współpracy z Piastowem, to będzie kursowała po terenie Żbikowa – powiedział wiceprezydent.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.