Drożeją śmieci w Grodzisku

Grodzisk Maz.

Widmo problemów z odbiorem śmieci spowodowało, że grodziscy radni podjęli decyzję o podwyżce opłat za ich wywóz. Na poniedziałkowej sesji zdecydowano, że stawka wzrośnie z 17 do 29 zł za odpady niesegregowane, z 9,8 do 19 zł za segregowane.

To pokłosie spodziewanych problemów z wywozem śmieci. O tym, że firmy mogą przestać je odbierać lub narzucić bardzo wysoką stawkę za swoje usługi informowaliśmy kilka tygodni temu. Na alarm bił też burmistrz Grodziska, Grzegorz Benedykciński.

– Nie ma aktualnego programu zagospodarowania odpadów dla województwa mazowieckiego. Poza tym, to co się działo, czyli pożary wysypisk, spowodowało wzmożone kontrole WIOŚ-u. Część wysypisk zamknięto, część ograniczyło funkcjonowanie i przyjmowanie odpadów. Te firmy, które działają w naszym regionie, tak naprawdę nie mają gdzie oddawać śmieci. W związku z tym powstała sytuacja braku konkurencji, firmy mają wielkie problemy, przetargi które ogłaszamy kończą się tak, że dostajemy oferty z czterokrotnie wyższą ceną lub nie zgłasza się nikt. Jesteśmy w sytuacji, w której za chwilę nikt nie będzie od nas odbierał śmieci albo będzie odbierał w cenach, które są nie do zaakceptowania przez mieszkańców – mówił nam miesiąc temu grodziski włodarz.

Co zmieniło się od tego czasu? – Tylko jedno. Ministerstwo środowiska pozytywnie zaopiniowało wojewódzki plan gospodarki odpadami. Ten dokument musi być jeszcze uchwalony. To umożliwi uruchomienie instalacji i inwestowanie w te instalacje, co umożliwi konkurencję. A konkurencja spowoduje, mam nadzieję, obniżenie cen. Na dzień dzisiejszy negocjujemy przedłużenie o dwa miesiące umowy, który mamy z firmą wywożącą odpady. W tym czasie ogłosimy przetarg. Mam nadzieję, że będzie to moment, kiedy coś się wyjaśni i ceny będą już cenami normalnymi. Aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że ze względu na podniesienie opłat za utylizację odpadów co wynika z ustawy, a także w związku z tym, że będzie więcej frakcji segregowanych, cena śmieci na pewno wzrośnie – wyjaśnia Grzegorz Benedykciński.

Stawki przyjęte przez grodziskich radnych to ceny, które udało się wynegocjować z firmą, która obecnie wywozi odpady z Grodziska. Mimo, że podwyżka opłat jest znaczna (z 17 do 29 zł za odpady niesegregowane, z 9,8 do 19 zł za segregowane), to i tak mniej niż oferta, którą gmina dostała w postępowaniu przetargowym. – W przetargu, który mieliśmy zaproponowana cena to 35 zł za odpady segregowane. Unieważniliśmy to postępowanie – dodaje burmistrz Grodziska.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Drożeją śmieci w Grodzisku”

 1. fanbenka pisze:

  Niech żyje gospodarz domu!

 2. lennox pisze:

  To jest DOBRA zmiana, bardzo dobra…

 3. xD pisze:

  do lasu, do pieca i po problemie opłat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły