Drogowcy chcą zamknąć i zburzyć wiadukt…

Pruszków

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich projektuje nową przeprawę w ciągu ul. Poznańskiej w Pruszkowie. Wiadukt, który ma zastąpić łącznicę ul. Bolesława Prusa z rondem Sprawiedliwości jest w złym stanie technicznym. Drogowcy planują... zamknięcie istniejącej przeprawy.

Pierwotnie zakładano, że nowy wiadukt w ciągu ul. Poznańskiej powstanie obok istniejącego. Po zakończeniu budowy nowej przeprawy i oddaniu jej do użytku drogowcy mieli zająć się rozbiórką starego wiaduktu.

Kłopot w tym, że te założenia trafiły do „kosza”. Na pytanie gdzie umiejscowiony zostanie nowy wiadukt otrzymaliśmy szokującą odpowiedź. – Obiekt zostanie usytuowany w tym samym miejscu, gdzie jest obecnie – powiedziała nam Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Pierwotne założenie były inne, ale pojawił się problem z gruntami potrzebnymi w przypadku przesunięcia wiaduktu – dodaje.

Ten scenariusz dla wszystkich kierowców oznacza utrudnienia. Przeprawa w ciągu ul. Poznańskiej to element głównej drogi dojazdowej do autostrady A2. Jej zamknięcie spowoduje gigantyczne problemy komunikacyjne. W Pruszkowie do czasu rozpoczęcia remontu działać będzie jeszcze jedna przeprawa – tunel w ul. Działkowej. Na etapie projektowania jest również wiadukt na Papierni, ale terminy jego realizacji nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone. Dziś nie wiadomo również jak będzie wyglądała tymczasowa organizacja ruchu na czas rozbiórki i budowy nowej przeprawy w ciągu ul. Poznańskiej.

Jak te informacje komentują pruszkowscy włodarze? – Nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej informacji o tym, że nowy wiadukt będzie powstawał w miejscu istniejącej przeprawy. Nie godzimy się na takie rozwiązanie. Takie rozwiązanie sparaliżuje miasto – mówi nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

Co ciekawe pojawił się jeszcze jeden problem. Zgodnie z przeprowadzonymi ekspertyzami przeprawa nad torami PKP może być eksploatowana do 2019 r. Początkowo zakładano, że budowa nowej przeprawy powinna zakończyć się przed tym terminem. – Zgodnie z umową projektant powinien zakończyć prace w sierpniu tego roku. Niestety z uwagi na brak postanowień ze strony RDOŚ dziś już wiemy, że prace projektowe przedłużą się. Trudno jednoznacznie określić kiedy zostaną zakończone – mówi nam Monika Burdon.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Jak będzie wyglądać nowa przeprawa? Pierwotnie MZDW zakładało budowę wiaduktu oraz łącznicy, która pozwoliłaby kierowcom jadącym w kierunku A2 na bezkolizyjny wjazd na wiadukt z Al. Jerozolimskich. Okazuje się, że z tego pomysłu zrezygnowano. – Chodnik i ścieżka rowerowa będą po jednej stronie obiektu. Etap projektowania rozpoczynamy od ronda Solidarności, następnie wiadukt zostanie wybudowany w miejscu obecnego obiektu, inwestycje realizujemy do skrzyżowania z ul. Prusa. Skrzyżowanie zostanie przebudowane ale będzie to skrzyżowanie trójwlotowe, nie jest planowana budowa ronda w tym miejscu – zaznacza Burdon. 

Pruszkowscy włodarze negatywnie zaopiniowali to rozwiązanie. Przypomnijmy, że w 2016 r. wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela zaznaczał, że MZDW powinno zastanowić się nad kompleksowym rozwiązaniem dla całego układu drogowego łączącego Al. Jerozolimskie z autostradą A2. – Obok nowego wiaduktu należy rozważyć przebudowę ronda na dwupasmowe oraz poszerzenie ul. Poznańskiej. Trzeba na to spojrzeć kompleksowo, stworzyć projekty i sukcesywnie je realizować – zaznaczał Andrzej Kurzela. 

Dziś miasto podtrzymuje tę opinię. –  Nie uzgodniliśmy projektu, który został nam przedstawiony. Niestety zgodnie z procedurą nasze zdanie jest tylko opinią, a nie jest wiążące. Wiążące jest zdanie starostwa, a z tego co nam wiadomo starostwo uzgodniło już projekt. To jest problem, bo uważamy, że należy wybrać rozwiązanie przyszłościowe. Co najmniej powinien być zachowany ten stan, a docelowo układ taki, który miasto Pruszków zaprojektowało w koncepcji (węzeł komunikacyjny z bezkolizyjnymi wjazdami i zjazdami w Al. Jerozolimskie i al. Wojska Polskiego – przyp. red.) – mówi nam Michał Landowski, wiceprezydent Pruszkowa.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.