Drogi, wspólny bilet i polityka przestrzenna

Region

Problemy i perspektywy rozwoju regionu podwarszawskiego – to główne tematy konferencji z udziałem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, w której uczestniczyli włodarze wszystkich podwarszawskich miast i gmin.

Spotkanie odbyło się w środę 2 marca w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim. W konferencji udział wzięli samorządowcy z podwarszawskich gmin i powiatów, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Ostrowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Bogusław Nerc i zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Grzegorz Świętorecki.

– To nie jest spotkanie wyborcze – zaznaczył na wstępie gospodarz konferencji, burmistrz Grodziska Maz. Grzegorz Benedykciński. – Powoli zaczynamy przejmować mieszkańców Warszawy i za moment nasz region będzie liczył ponad milion osób. Dlatego należy się zastanowić nad jego problemami oraz nad ich rozwiązaniem – podkreślał Benedykciński.

– Rzeczywiście, region podwarszawski to teren o szczególnej presji. Brak planowej polityki przestrzennej, a także opóźnienia i bezwład zabudowy powodują, że jest to teren trudny, ale I kreatywny. Do jego rozwoju potrzebne są nie tylko dobra wola i consensus polityczny, ale przede wszystkim pieniądze – mówił Adam Struzik.

Najwięcej kontrowersji podczas dyskusji wzbudził temat dróg, ich budowy i modernizacji. – Uzgodnienia dotyczące dróg, ich przebiegu to jest nieustanny proces – mówił Zbigniew Ostrowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Przeszkodą są często występujące protesty mieszkańców. Ludzie chcieliby korzystać ze spalarni czy wysypiska śmieci, ale najlepiej by było, gdyby one powstały u sąsiada, a nie pod ich domem czy osiedlem – tłumaczył.

Podczas spotkania podjęto również temat tzw. wspólnego biletu. – Samorząd województwa do Kolei Mazowieckich dopłaca 220 mln zł. Jeśli uważacie, że powstanie spółka, jeden organizm i przez to będziecie mniej płacić, to jesteście w błędzie – mówił marszałek Struzik. – W całej Europie jest taka sytuacja, że do transportu publicznego trzeba dopłacać i nie ma co się łudzić, że u nas będzie inaczej – podkreślał marszałek. Na koniec spotkania były burmistrz Piastowa Zdzisław Brzeziński przedstawił prezentację dotyczącą rozwiązań komunikacyjnych w rejonie Berlina, zaś radny z Austrii Richard Bisanz pokazał, w jaki sposób te problemy rozwiązuje aglomeracja wiedeńska.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.