Droga wyprawa do szkoły

Region

Wydatki jakie ponoszą rodzice na wyprawienie dzieci do szkoły rosną z każdym rokiem. Za  książki, ćwiczenia zeszyty, przybory szkolne i kilka nowych ubrań dla jednego ucznia trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Tegoroczna szkolna wyprawka dla pierwszaka kosztuje średnio 500 zł. Im dziecko starsze, tym koszty rosną. Wyposażenie licealisty w podręczniki i resztę szkolnych akcesoriów, to wydatek prawie 1 tys. zł. A to nie koniec kosztów. Trzeba będzie jeszcze opłacić komitet rodzicielski i ubezpieczenie dziecka w szkole.

Rząd z jednej strony namawia Polaków do zakładania wielodzietnych rodzin, z drugiej zaś, oszczędny jest w programach pomocowych dla nich. Oferowany obecnie program „Wyprawka szkolna” wspomagający zakup książek, wspiera tylko najuboższych. To jest tych, których dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 531 zł.  

Jeśli spełni się ten warunek i złoży stosowny wniosek u dyrektora szkoły, można liczyć na częściowy zwrot kosztów zakupu książek. Jest to kwota do 170 zł m.in. dla uczniów klas podstawowych I-III, klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, czy do 310 dla uczniów klas II gimnazjów.
 
Ministerstwo edukacji zdaje się nie widzieć problemu jakimi są bardzo drogie szkolne podręczniki. Urzędenicy twierdzą, że obowiązuje wolny rynek podręczników, i że nie mogą nakazać wydawcom obniżenia cen. Resortową powinnością jest jedynie merytoryczny nadzór nad zawartością podręczników.

Takie tłumaczenie nie trafia jednak do rodziców, którzy słono płacą za szkolne wyprawki. Wie o tym Marian Dziekanowski, właściciel pruszkowskiej księgarni, sprzedającej szkolne podręczniki. – Ludzie nie kryją rozgoryczenia z powodu wysokich cen książek. Trudno im też zrozumieć dlaczego komplety podręczników w danej klasie co roku są inne. Uniemożliwia to, przekazywanie książek z dziecka starszego na młodsze – mówi Dziekanowski.

Mężczyzna nie kryje też, że największy cenowy szok przeżywają rodzice pierwszoklasistów. – Oni kupują podręczniki po raz pierwszy i nie są jeszcze zahartowani w szkolnych wydatkach – dodaje właściciel księgarni.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że kupno podręczników pochłania aż 44 proc. wydatów ponoszonych  z tytułu wysłania dziecka do szkoły. Pozostałe to przybory szkolne – 19 proc. i ubrania – kolejne 31 proc.

W pruszkowskich księgarniach i sklepach z artykułami szkolnymi nie widać na razie gorączki zakupów. Pani Edyta Kubiak, mama dwójki dzieci policzyła, że na szkolne wyprawki będzie potrzebować 1,6 tys. zł.

– Córka, Weronika od września pójdzie do V klasy szkoły podstawowej. Jej wyprawka, tj. podręczniki, zeszyty, plecak, przybory i parę nowych ubrań kosztować będzie jakieś 700 zł. Książki kupię używane, więc będą nieco tańsze. Wyprawka syna, ucznia II klasy liceum wydam jakieś 900 zł. To nie małe pieniądze nawet, gdy oboje rodziców pracuje. Mocno odczujemy to w domowym budżecie – mówi Kubiak.

To jednak nie koniec wydatków. Już w trakcie roku szkolnego trzeba zapłacić komitet rodzicielski, czyli od 100 do 200 zł, oraz ubezpieczenie, czyli ok. 20- 30 zł rocznie.

PRZYKŁADOWE CENY PODRĘCZNIKÓW:
– szkoła podstawowa 1 klasa – komplet książek „Wesoła szkoła, przyjaciele” – 176 zł
– książka do religii – 17,50 zł
– książka do języka angielskiego „New Sparks” – 55  
RAZEM – 248,50 zł
    
– gimnazjum 3 klasa – komplet książek – 490 zł
– liceum 1 klasa – 505 zł

PRZYKŁADOWE CENY PRZYBORÓW SZKOLNYCH:
– zeszyt w trzy linie, kratkę 16- kartkowy – 0,68zł
– zeszyt w kratkę, linie 32– kartkowy – 0,78 zł
– zeszyt w kratkę, linie 60- kartkowy – 1,48 zł
– zeszyt w kratkę 80-kartkowy – 2,48 zł
– dzienniczek – 1,80 zł
– papier kolorowy – 1,70 zł
– blok – 1,80 zł
– flamastry, 6 szt. – 3,20 zł
– pióro – 6,50 zł
– długopis – 0,80 zł
– plan lekcji – 0,60 zł
– farby akwarlowe, 21 kolorów – 4,98 zł
– kredki, 12 szt. – 7,50 zł
– zestaw pędzli, 15 szt. – 3,98 zł
– plastelina, 6 kolorów – 0,58 zł
– nożyczki – 2 zł
– linijka – 0,50 zł
– zestaw geometryczny – 1,88 zł
– gumka do ścierania 0,60 zł
– klej w sztywcie – 2,20 zł
– piórnik z wyposażeniem – 12,98 zł
– usztywniany tornister – 109 zł
– plecak – 120 zł

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.