Droga rowerowa, która… świeci!

Pruszków

Świeci gdy zajdzie słońce, nie potrzebuje zasilania i skonstruowano ją w Pruszkowie. Mowa o ścieżce rowerowej, która nocą iluminuje kolorem niebieskim. Jak to możliwe?

Wspomniana droga rowerowa,  która świeci w ciemności została wybudowana w Lidzbarku Warmińskim. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. – Podobna ścieżka funkcjonuje już na przykład w Holandii. Szczerze mówiąc, była dla nas inspiracją do realizacji podobnej inwestycji w Polsce. Nasza technologia jest jednak inna i w przeciwieństwie do rozwiązania holenderskiego nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Wykonanie takiej ścieżki wpisuje się w obecnie prowadzoną przez nas kampanię dla poprawy bezpieczeństwa – mówi Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie

Ta ścieżka rowerowa to 100 m innowacyjnego odcinka. Została opracowana przez laboratorium TPA Sp. z o.o. mieszczące się w Pruszkowie. Jego pracownicy od dawna prowadzili badania nad nawierzchnią asfaltową oddającą światło. Największym z problemów było opracowanie trwałych materiałów i zoptymalizowanie kosztów produkcji. Koszt wspomnianego odcinka wyniósł 120 tys. zł netto.

– Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA Sp. z o.o.  

Ale to niejedyne pomysły pruszkowskiego laboratorium. Opracowywane są tam m.in. asfalty o zapachu cytrusów, truskawek czy róż.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.