Dotacja na renowację kaplicy

Brwinów

Kaplica Marylskich jest najstarszym obiektem w Brwinowie, jednak konieczna jest jej renowacja. Prace konserwatorskie wiążą się ze sporymi kosztami. Rada Miejska podjęła uchwałę o przyznaniu dotacji na renowację kaplicy.

Troska o zabytki jest naszym obowiązkiem. To pamiątka po przodkach, historia regionu oraz fundament naszego pochodzenia. Praktycznie w każdym mieście można znaleźć cenne obiekty. Kaplica Marylskich trafiła do Brwinowa w II połowie XIX wieku. Prawdopodobnie została zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo znajdowała się w Książenicach, gdzie wykorzystywana była jako kaplica dworska rodziny Marylskich. Z czasem przeniesiono ją na cmentarz parafialny w Brwinowie. Kaplica stanęła na grobie Piotra Marylskiego, oficer Wojska Polskiego z okres insurekcji kościuszkowskiej.

Konieczne jest przeprowadzenie kolejnych prac konserwatorskich przy kaplicy Marylskich. W ubiegłym roku wykonano wentylację budynku oraz opaskę żwirowo-kamienną wokół niego. Przeprowadzono również prace, które pozwoliły zabezpieczyć kaplicę przed grzybami i pleśnią. W tym roku planowana jest rekonstrukcja podłogi, izolacja frontu budynku oraz konserwacja ścian. Podczas marcowej sesji brwinowscy radni zdecydowali się przyznać dotację na renowację kaplicy. Wyniesie ona niespełna 89,5 tys. zł.

Kaplica Marylskich zbudowana została na planie prostokąta. Od frontu widoczny jest czterokolumnowy ganek, okna są zamknięte okiennicami, na dachu znajduje się niewielka wieżyczka. Decyzją konserwatora zabytków wraz z terenem cmentarza, nagrobkami, murem ogrodzeniowym oraz starodrzewem została wpisana do rejestru zabytków.

Gmina Brwinów kontynuuje wysiłki na rzecz troski o miejscowe zabytki. Niedawno zakończono remont Dworku Zagroda. To jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków gminy, a planowane są w nim kolejne prace. Brwinowski magistrat nosi się z zamiarem renowacji kolejnego obiektu – Pałacu Wiersz-Kowalskich.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.