Dofinansują wymianę pieców

Pruszków

Problem smogu powraca jak bumerang. Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza jest wymiana starych pieców. W Pruszkowie można uzyskać dofinansowanie na ten cel.

Niemal codziennie mamy do czynienia z przekroczeniem norm jakości powietrza nawet o kilkaset procent. Jednym z „winowajców” są stare przydomowe piece, w których palić można niemal wszystkim. Dlatego lokalne samorządy starają się zachęcać do ich wymiany. W zeszłym roku w Pruszkowie udało się uzyskać dofinansowanie na wymianę 50 takich urządzeń.

Kolejne pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone także w tym roku. – W uchwalonym budżecie na 2018 r. rok również zabezpieczono środki finansowe na dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych dla mieszkańców. Szczegółowe zasady ubiegania się o dofinansowanie do wymiany pieca wraz z harmonogramem projektu będą dostępne na stronie internetowej miasta pruszkow.pl od 22 stycznia – informuje Wydział Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy Pruszkowa zainteresowani uzyskaniem dofinansowania do wymiany pieca od 1 lutego  będą mogli złożyć wniosek w urzędzie miasta.

Walkę smogowi wypowiedziały też władze województwa. Zgodnie z przyjętą na Mazowszu uchwałą antysmogową od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm, paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna),

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.