Do budowy obwodnicy coraz bliżej

Grodzisk Maz.

MZDW ogłosił właśnie przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. – Mamy zagwarantowane finansowanie na realizację tej inwestycji – mówią drogowcy.

Plany budowy obwodnicy Grodziska sięgają lat 30-tych ubiegłego wieku. Wytyczanie nowej trasy ruszyło w 1938 roku. W 2003 r. grodziscy włodarze wrócili do pomysłu budowy obwodnicy miasta. Zlecili nawet opracowanie koncepcji budowy. Trzy lata później inwestycja stała się zadaniem Samorządu Województwa Mazowieckiego. Planów budowy obwodnicy Grodziska do dziś jednak nie udało się wdrożyć w życie. Brak tej trasy dotkliwie odczuwają kierowcy stojący w korkach. Każdego dnia przez centrum Grodziska przejeżdża ok. 40 tys. samochodów. 

W 2013 roku wojewoda wydał decyzję na budowę części zachodniej obwodnicy – od autostrady A2 do Grodziska. Trasa ma prowadzić przez Tłuste, Natolin, Chrzanów Duży, Chlebnię, Grodzisk Mazowiecki i dalej Wólkę Grodziską, Kozery, Kozerki i Kałęczyn, gdzie połączy się z drogą nr 579. Ale pojawiły się protesty i odwołania. W końcu Samorząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o finansowaniu budowy obwodnicy ze środków unijnych. To oznaczało konieczność uzyskania decyzji środowiskowej. Procedury trwały dwa lata, jednak 24 września 2015 roku ją wydano. Mieszkańcy ponownie się odwołali. 

Choć sprawa ciągnie się w sądzie, to drogowcy postanowili nie czekać. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na aktualizację projektu grodziskiej obwodnicy. – Dokumentacja musi zostać zaktualizowana ze względu na konieczność dostosowania jej do zapisów decyzji środowiskowej oraz uaktualnienia informacji o podziałach działek. Musimy projekty przygotować na nowo. Chcemy wykorzystać jak najwięcej elementów z tych dokumentów, które już mamy – mówi nam Monika Burdon, rzecznik prasowy MZDW.

Zgodnie z zapisami przetargu nowy projektant będzie musiał uzyskać decyzję o zezwoleniu wodnoprawnym oraz zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). – Mamy nadzieję, że nie będzie już odwołań od ZRID-u. Zwłaszcza, że w przypadku decyzji środowiskowej nadal czekamy na jej uprawomocnienie. Tu mieszkańcy złożyli odwołania i sprawa jest w sądzie. Liczymy na rozstrzygnięcie na naszą korzyść – dodaje Monika Burdon.

Dlaczego zatem Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich mimo braku prawomocnej decyzji środowiskowej ogłosił przetarg na aktualizację projektu? – Zależy nam na czasie. Każdy dzień jest cenny. Zwłaszcza, że mamy zagwarantowane finansowanie tej inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 – zaznacza rzeczniczka MZDW.

Trudno się dziwić, że drogowcom się spieszy. Pierwotnie szacowano, że budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego będzie kosztować nawet 160 mln zł. Dokładniejszą kwotę poznamy po aktualizacji projektu. Ma on być gotowy w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy. Natomiast dofinansowanie jakie MZDW może uzyskać na budowę wynosi 85 proc. To by oznaczało, że budowa obwodnicy miałaby szansę ruszyć w przyszłym roku.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.