Długa droga Legii

Grodzisk Maz.

Wszyscy wypatrują i czekają, kiedy na pograniczu Urszulina i Książenic wzniesie się akademia Legii Warszawa. W stołecznym klubie wierzą, że nastąpi to w 2019 roku.

Ajax Amsterdam, FC Barcelona, Bayern Monachium, Manchester United, AC Milan czy Sporting Lizbona – te kluby mogą być wzorem pracy z młodzieżą. Ukształtowały wielu piłkarzy, którzy są gwiazdami futbolu. Jak naśladować, to tylko najlepszych. – Przy różnych okazjach byliśmy w ponad 30 ośrodkach treningowych w całej Europie. W latach 2014-2016 odwiedziliśmy obiekty m.in. Realu, Barcelony, Borussii, Bayernu, Red Bulla Lipsk, Anderlechtu, Ajaxu, Feyenoordu, Sportingu, Porto, Arsenalu, Tottenhamu i Chelsea. Łącznie przeanalizowaliśmy projekty techniczne około 80 kompleksów sportowych – dzisiaj można takie rzeczy znaleźć w internecie. Kluczowe były też konsultacje wewnętrzne ze wszystkimi obszarami w ramach klubu – wyjaśnia Przemysław Zych, koordynator ds. komunikacji i rozwoju w Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Z pewnością Legia chciałaby iść drogą najlepszych. Oprzeć drużynę na zdolnych wychowankach i później sprzedać ich z zyskiem, tak jak np. Dinamo Zagrzeb, w którym długo pracował obecny trener mistrza Polski Romeo Jozak. Wizja to jedno, ale istotnym elementem całego procesu kształtowania zawodników i pracy z młodzieżą jest odpowiednia infrastruktura. Mistrz Polski już dawno zdecydował o budowie ośrodka o najwyższym standardzie. Problemem była lokalizacja, jednak w lutym 2016 roku doszło do podpisania porozumienia z władzami gminy Grodzisk Mazowiecki. Obecnie Legia pokonuje kolejne etapy na drodze formalnej. – Mamy gotowy projekt wykonawczy i wszystkie pozwolenia. W maju przy udziale pracowników Legii, zawodników akademii i ich rodziców została wybrana elewacja budynku. Aktualnie wraz z architektami, inżynierem kontraktu i prawnikami finalizujemy dokumentację przetargową. Harmonogram przewiduje gotowość na koniec września. W październiku powinniśmy zamknąć finansowanie zewnętrzne przy współpracy  z jednym z bankowych liderów – prezentuje Przemysław Zych.

Na pograniczu Urszulina i Książenic ma powstać Kompleks Badawczo-Rozwojowy wraz z Ośrodkiem Treningowo-Szkolnym. Legia planuje budowę ośmiu pełnowymiarowych boisk, zaplecze sportowe ma stać na najwyższym poziomie. Na terenie ośrodka będą mieszkać i trenować zawodnicy drużyn U14/U15-U19. Warto wspomnieć również o centrum badawczo-rozwojowym, gdzie będą prowadzone prace z zakresu profilaktyki zdrowotnej. – Naszym celem niezmiennie jest uruchomienie ośrodka w 2019 r. Szczególnie istotne jest rozpoczęcie nauki w ramach szkoły sportowej w roku szkolnym 2019/20. Zakładamy, że do tego czasu cały infrastruktura będzie już w pełni wykorzystywana – wyraża nadzieję przedstawiciel APL.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.