Decyzja o lokalizacji CPK w maju?

Region

Propozycje dwóch alternatywnych lokalizacji dla Centralnego Portu Komunikacyjnego mają być gotowe do końca maja – taką informację przekazano delegacji gminy Baranów podczas spotkania w kancelarii premiera RP.

Planowana przez rząd gigantyczna inwestycja w Centralny Port Komunikacyjny budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców gminy Baranów (powiat grodziski), bo to właśnie na jej terenie ma powstać terminal. Wielu z nich prawdopodobnie będzie zmuszonych do przeprowadzki z obecnego miejsca zamieszkania. Dlatego tak istotna jest decyzja o tym, gdzie dokładnie na terenie gminy może powstać planowane lotnisko i port przesiadkowy.

M.in. w tej sprawie kilka dni temu doszło do spotkania samorządowców z Baranowa z pełnomocnikiem rządu d.s. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Co ustalono? – W trakcie spotkania przedstawiciele gminy dopytywali przede wszystkim o postępy prac w zakresie planowania i przygotowaniu inwestycji oraz o nowe ustalenia, które mogły pojawić się od czasu wizyty pełnomocnika w Baranowie. Zgodnie z uzyskanymi informacjami nie pojawiły się żadne nowe fakty pozwalające definitywnie określić lokalizację Centralnego Portu Lotniczego, która to kwestia jest w tej chwili jednym z najistotniejszych tematów nurtujących mieszkańców naszej gminy. Według zapewnień pełnomocnika kwestia ta rozstrzygnięta zostanie do końca maja 2018 roku, kiedy to przedstawione zostaną dwie alternatywne lokalizacje – informuje urząd gminy w Baranowie.

Samorządowcy przedstawili pełnomocnikowi ds. CPK długą listę pytań i wątpliwości. Chcą konkretnej informacji min. jaki będzie czas od wykupu do momentu opuszczenia nieruchomości, czy będą uproszczone procedury dotyczący budowy nowych siedlisk, jak daleko będzie sięgała strefa ograniczonego użytkowania.

Postulują też przyspieszenie określenia dokładnej lokalizacji lotniska (jak argumentują, w celu uspokojenia nastrojów społecznych), ujawnienie procedury i stawek wyceny gruntów i budynków, przedstawienie lokalizacji magistrali kolejowej i innych połączeń kolejowych oraz planów rozbudowy sieci drogowej.
 
Na oficjalną odpowiedź przedstawiciela rządu w tych kwestiach trzeba jeszcze poczekać.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.