Darmowe badania spirometryczne w Otrębusach

Otrębusy

Już za kilka dni w Otrębusach pojawi się spirobus, specjalny pojazd przystosowany do przeprowadzania badania spłuc. Będzie można z nich skorzystać zupełnie za darmo.

Spirometria to bezbolesne i dość szybkie badanie. Pozwala określić stan dróg oddechowych, przede wszystkim płuc i w razie wykrycia niepokojących zmian – szybko wdrożyć leczenie. Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na obturacyjną chorobę płuc określaną także jako POChP. Niestety, spora część z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego też, tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań za pomocą spirometru, które umożliwiają zdiagnozowanie ewentualne schorzenia płuc. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które często pozwala na wydłużenie życia chorego – komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jak wygląda badanie spirometrem? Pozwala ono ocenić sprawności układu oddechowego pacjenta, w tym min: szybkość wydechu i pojemność oddechową płuc. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, a także zapalenie oskrzeli. Badanie jest bezbolesne i trwa około 10 minut.

Będzie można je wykonać w piątek, 3 sierpnia, w Otrębusach. Spirobus pojawi się przy ul. Wiejskiej 21 w godz. 10.00-16.00. Samo badanie jest bezpłatne, ale trzeba się na nie wcześniej zapisać – osobiście w siedzibie partnera akcji przy ul. Wiejskiej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.