Dar dla Muzeum Chopina

Region

Twórca i inicjator Ogrodu Rzeźb Juana Soriano w Owczarni, Marek Keller przekazał Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie listy kompozytora warte miliony dolarów.

Wiele rękopisów wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina uznaje się za zaginione, a ich treść jest znana tylko z opisów i opowiadań. Jednak dzięki Markowi Kellerowi część z nich znalazła się tam, gdzie się znaleźć powinna, czyli w muzeum kompozytora. Keller przekazał 47 obiektów muzealnych w tym m.in. listy do Fryderyka Chopina od siostry Ludwiki, listy pisane przez samego kompozytora oraz rękopisy autorstwa jego uczennicy Jane Wilhelminy Stirling. W przeszłości Keller przekazał do Muzeum Fryderyk Chopina 21 przedmiotów związanych z kompozytorem m.in. list Chopina do George’a Sanda oraz Wojciecha Grzymały.

Marek Keller to Polak, który w latach 70. wyjechał do Paryża. Tam poznał Juana Soriano, wybitnego meksykańskiego rzeźbiarza i malarza. Z czasem Keller zaczął prowadzić interesy artysty, a prace Soriano zyskiwały coraz większą renomę. Keller stał się uznanym marszandem i razem z Soriano dołączył do artystycznej elity Paryża i Meksyku. W 2006 r. kupił dwór Kazimierówka w Owczarni, gdzie powstał Ogród Rzeźb Juana Soriano, który ma za zadanie popularyzować twórczość meksykańskiego artysty. W 2003 r. Marek Keller otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.