Czy Żbików jest niebezpieczny?

Pruszków

W ostatnim czasie pojawiły się rankingi najniebezpieczniejszych miejsc w Polsce, do których zaliczono pruszkowską dzielnicę Żbików. Postanowiliśmy sprawdzić, czy tak faktycznie jest.

Są miejsca, których po zmroku lepiej nie odwiedzać. Przemawia za tym liczba włamań, kradzieży i pobić. Niektórzy starają się przygotować listę najniebezpieczniejszych miejsce w kraju. Nie brakuje tych, którzy do tej kategorii zaliczają Żbików. Okazuje się, że jest to błędne stanowisko. – Z naszych informacji i statystyk nie wynika, że dzielnica Żbików w Pruszkowie jest najmniej bezpiecznym miejscem. To w latach 90-tych –  powyższa dzielnica miała złą opinię z uwagi na tworzenie się pruszkowskiej mafii. Aktualnie wszelkie zdarzenia z tego terenu są ilościowo i charakterem podobne do zdarzeń mających miejsce na terenie innych części Pruszkowa czy gmin podległych – wyjaśnia st. asp. Marzena Dąbrowska z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Wytypowanie miejsca niebezpiecznego wcale nie jest łatwą sprawą. Czy można je jednoznacznie wskazać na mapie powiatu pruszkowskiego? – Wynika, że wydarzenia o charakterze kryminalnym
typu: kradzieże z włamaniem, kradzieże, uszkodzenia mienia czy pobicia – rozkładają się równomiernie na terenie całego powiatu. W związku z powyższym nie można jednoznacznie wskazać najniebezpieczniejszych miejsc na mapie powiatu pruszkowskiego. W każdej gminie, jak też w każdej części Pruszkowa dochodzi do przestępstw czy wykroczeń różnego rodzaju, ale należy mocno podkreślić, że z biegiem lat tendencja jest spadkowa tzn. dochodzi do mniejszej ilości zdarzeń – co potwierdzają nasze statystyki policyjne – podaje st. asp. Dąbrowska. 

Również grodziska policja nie jest w stanie wskazać najniebezpieczniejszego miejsca na swoim terenie. – Statystyka nam nie pomoże. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę opinię mieszkańców. Podczas debat społecznych zadajemy im takie pytania. Jednak trudno nam wytypować najniebezpieczniejsze miejsce. Na tle innych jednostek garnizonu stołecznego powiat grodziski uchodzi za bezpieczny – mówi st. asp. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.