Czy doczekamy się wypożyczalni w Pruszkowie?

Pruszków

Mieszkańcy Pruszkowa dopytują się kiedy w mieści pojawi się system wypożyczalni rowerów. – Myślimy o tym, ale jest to bardzo kosztowne – przyznaje Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

W Warszawie i Grodzisku Mazowieckim działa system wypożyczalni rowerów miejskich. W obu przypadkach możliwość wypożyczania miejskich rowerów cieszy się ogromnym powodzeniem. W lipcu pilotażowo uruchomiono również wypożyczalnię w Michałowicach. Choć tam stacja jest tylko jedna, to w ciągu miesiąca w systemie zarejestrowało się 250 osób. Wraz z uruchomieniem systemu w Michałowicach pojawiły się pytania kiedy wypożyczalnie rowerów pojawią się w Pruszkowie. Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Andrzeja Kurzeli, wiceprezydenta Pruszkowa. – Myślimy o uruchomieniu tego system. Szukamy nawet partnerów prywatnych, którzy chcieliby współfinansować system. Innym rozwiązaniem byłyby środki zewnętrzne, ale póki co nie ma naboru na tego typy przedsięwzięcia – mówi nam Kurzela.

Mieszkańcy zapewne byliby zadowoleni nawet z kilku stacji. Z czasem gdy system się sprawdzi, można byłoby ustawiać kolejne punkty wypożyczeń. Z takiego rozwiązania skorzystał właśnie Grodzisk Mazowiecki. Niewykluczone, że i w Michałowicach pojawią się dodatkowe wypożyczalnie. Okazuje się, że władze Pruszkowa nie zakładają wprowadzenia podobnego systemu pilotażu jak gmina Michałowice. – Pruszków jest bardzo duży. W naszym przypadku ustawienie jednej stacji byłoby bez sensu. Jeśli zdecydujemy się na taki system to na starcie musimy ustawić kilka takich wypożyczalni. I tu pojawia się pytanie czy system ma służyć komunikacji i ułatwić przemieszczanie się po miecie, czy może stacje powinny znajdować się w miejscach rekreacji i wypoczynku – podkreśla Kurzela.

Okazuje się, że pruszkowscy włodarze w pierwszej kolejności chcą postawić na infrastrukturę rowerową, a dopiero później ewentualnie zastanowić się nad uruchomieniem wypożyczalni rowerów. – Przystąpiliśmy do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych między innymi po to by stworzyć ścieżki rowerowe czy parkingi, również dla rowerów. Żeby uruchomić wypożyczalnie musimy mieć odpowiednie trasy dla rowerzystów – zaznacza wiceprezydent.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.