Czeska firma wybuduje rogatki w Granicy

Kolej

Warszawska Kolej Dojazdowa wybrała wykonawcę samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na przejeździe kolejowym w Granicy. Wciąż pod znakiem zapytania pozostaje rozstrzygnięcie przetargu na podobną inwestycje w Grodzisku Mazowieckim przy przystanku Jordanowice.

Pierwszy przetarg na budowę rogatek w Granicy przewoźnik ogłosił już w czerwcu. Wtedy nie udało się wyłonić zwycięzcy ponieważ jedyna złożona oferta przekraczała możliwości finansowe kolejarzy. Kolejne postępowanie na stronie internetowej spółki pojawiło się 1 października, a termin składania ofert minął 27 dni później. Ponownie zgłosiła się tylko jedna firma. Oficjalnie o wyborze wykonawcy poinformowano 10 grudnia, zatem badanie oferty trwało około półtora miesiąca. Rogatki w Granicy wybuduje firma PRVNI Signalni pochodząca z Czech.

Prace w Granicy zostaną wykonane w trybie „projektuj i buduj”, oznacza to, że za przeprowadzenie inwestycji odpowiedzialny jest tylko jeden podmiot. Czeska firma będzie musiała stworzyć dokumentację projektową, wykonać budowę i załatwić wszelkie formalności. Po zakończeniu robót kategoria przejazdu podniesie się z C na B, czyli o jeden poziom bezpieczeństwa. Oznacza to, że na przejeździe powstaną zabezpieczenia w postaci półrogatek oraz urządzeń samoczynnej sygnalizacji świetlnej.

Podobne zmiany czekają przejazd kolejowy w Grodzisku Mazowieckim tuż przy przystanku Jordanowice. Termin składania ofert minął 24 listopada, jednak do dziś nieznany jest wykonawca prac. – Nie została jeszcze zakończona procedura oceny i wyboru oferty. Rozstrzygnięcie postępowania powinno nastąpić w terminie związania z ofertą liczonym od dnia otwarcia ofert. W przypadku tego przejazdu do dnia 23 grudnia tego roku – wyjaśnia Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Wiadomo jednak, że do przetargu zgłosił się jeden podmiot. Jest to ta sama firma z Czech, która wybrała postępowanie dotyczące Granicy.

Według dokumentacji, na wykonanie zabudowy urządzeń poprawiających bezpieczeństwo w Granicy wykonawca będzie miał 12 miesięcy, a w Grodzisku Mazowieckim 18 miesięcy. Jednak przedsiębiorstwo, które złożyło swoje oferty zaproponowało odpowiednio 8 miesięcy dla robót w Granicy oraz 12 w Grodzisku. Czas liczy się od podpisania umowy ze zwycięskim podmiotem.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.