Czekali do ostatniej chwili

Podkowa Leśna

Wydawało się, że pomysł z budżetem obywatelskim w Podkowie Leśnej nie wypali. Mieszkańcy długo nie składali wniosków, jednak czarne sny nie sprawdziły się. Fala uderzeniowa nastąpiła ostatniego dnia, kiedy to do urzędu wpłynęło 10 projektów.

Zgodnie z myślą legendarnego Kazimierza Górskiego „gra się zawsze do końca”. Budżet obywatelski można śmiało porównać do meczu piłkarskiego, w którym decydujące strzały padły w ostatnich minutach. Burmistrz wielokrotnie apelował do mieszkańców o składnie wniosków i doczekał się. – W ostatnim dniu (15 lipca – przy. red.) wpłynęło 10 wniosków, z czego 8 złożono do urzędu bezpośrednio a dwa drogą elektroniczną – podaje Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Jeden etap zakończony, więc czas przejść do drugiego. Teraz urzędnicy zajmą się weryfikacją wniosków, która najpóźniej zakończy się 15 września. – Musimy sprawdzić wszystkie propozycje. Jeszcze dokładnie nie miałem okazji się z nimi zapoznać, jednak w jednym nie ma podpisów, czyli nie zostało spełnione jedno z wymagań. Zgodnie z regulaminem wniosek musimy wykluczyć. Przede wszystkim projekty dotyczą infrastruktury i przestrzeni publicznej – wyjaśnia podkowiański włodarz.

Burmistrz dokonał też pewnego porównania, które pokazuje, że mieszkańcy Podkowy są aktywni. – Sprawdziłem, ile wniosków do budżetu obywatelskiego złożono w Milanówku i w Pruszkowie. Porównałem to z liczbą mieszkańców. Wychodzi, że u nas jeden wniosek przypada na 390 osób. Z kolei w Milanówku jest to ponad 800, w Pruszkowie już ponad 1000. To niezły wskaźnik, który pokazuje, że Podkowa jest aktywna – mówi Tusiński.

Do urzędu wpłynęły projekty dotyczące: hot-spot w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i na polanie pałacyku CKiIO, nasadzenia drzew iglastych, wiaty na rowery na terenie szkoły samorządowej, młodzieżowej strefy aktywności, wymiany słupków bezpieczeństwa w mieście, umieszczenia tabliczek z przysłowiami na różnych budynkach, dwóch boisk do piłki siatkowej plażowej, przeznaczenie środków na wyrąb niebezpiecznych drzew, boiska do gry w bule oraz żywej architektury na terenie Parku Miejskiego.

W budżecie obywatelskim miasta na 2017 roku jest 100 tys. zł.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy