Czarne punkty nad wodą

Region

Wakacje rozpoczęły się kilka dni temu, a pogoda jest iście letnia. Gorące powietrze zachęca do wypoczynku nad wodą, niestety nadal dość chętnie wybierane są miejsca, w których kąpiel jest zabroniona. Sprawdzamy gdzie położone są czarne punkty.

W ubiegłym roku na terenie Mazowsza utonęły 63 osoby. Niestety do tragedii wciąż dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Wchodząc do „dzikiego” akwenu narażamy swoje życie. Aby zapobiec utonięciom samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policja oznacza niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami.

Takie oznaczenia stoją w miejscach gdzie dochodziło do największej liczby utonięć np. z powodu brawury, niebezpiecznych wirów czy ukształtowania dna. Tablica jest czytelna i widoczna. Na czarnym tle znajduje się żółty napis „czarny punkt wodny” i grafika. Widząc taki znak przy dzikim akwenie powinna zapalić się nam przysłowiowa „czerwona lampka”.

– Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jeśli chodzi o zdarzenia wodne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji statystyki w końcu zaczną spadać, a osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożność tam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze. Niestety na Mazowszu mamy bardzo wiele kąpielisk niestrzeżonych, które nie zawsze są bezpieczne – podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.

W tym roku wyznaczono 11 nowych czarnych punktów. Staną one w miejscowościach: Warka (pow. grójecki, rzeka Pilica), Kępiste-Borowe (pow. ostrowski, wyrobisko pokopalniane), Lutomierzyn (pow. płoński, Żwirownia), Przyborowice Dolne (pow. płoński, Żwirownia), na wysokości miejscowości Burlaki-Holendry (pow. pułtuski, rzeka Narew), Iłża (pow. radomski, rzeka Iłżanka i nad jeziorem), Śladów (pow. sochaczewski, rzeka Wisła), Niewiadoma (pow. sokołowski, zalew „Niewiadoma”), Szydłowiec (pow. szydłowiecki, wyrobisko skalne) i Wysoka (pow. szydłowiecki, wyrobisko pokopalniane). Dodatkowo wymienione zostaną 34 znaki, z czego aż 13 w Warszawie i okolicy.

W przeszłości blisko naszego regionu wyznaczono takie niebezpieczne miejsca jak: Zalew Żyrardowski, glinianki w miejscowościach Moszna i Puchały (pow. pruszkowski) czy glinianki przy ul. Lesznowolskiej w Błoniu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11347

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4280

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3227

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3189

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
73

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23
Grill gazowy