CPK przeniosą do Grójca?

Region

Czy Centralny Port Komunikacyjny zostanie przeniesiony do innej lokalizacji? Mikołaj Wild pełnomocnik rządu ds. CPK poinformował, że drugą lokalizacją braną pod uwagę jest rejon Grójca – informuje tvn24bis.pl

Temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą, a dokładniej w gminie Baranów budzi wiele skrajnych emocji. Jedni podkreślają, że to szansa dla rozwoju okolicznych gmin, inni obawiają się, że gigantyczny port przesiadkowy będzie uciążliwy dla mieszkańców mających swoje nieruchomości w pobliżu.

Wszystko wskazywało na to, że klamka zapadła i CPK powstanie w Baranowie. Zwłaszcza, że na początku listopada rząd odjął uchwałę dającą zielone światło tej inwestycji, a w najbliższym czasie ma zostać przygotowana specustawa, która ułatwi realizację tego przedsięwzięcia.

Okazuje się jednak, że Baranów to niejedyna lokalizacja brana pod uwagę. Rząd rozważa ulokowanie CPK na terenie gminy Grójec. Skąd ten nagły zwrot? Jak informuje Mikołaj Wild  pełnomocnik rządu ds. CPK zgodnie z przepisami środowiskowymi konieczne jest wskazanie przynajmniej dwóch lokalizacji. Dziś rząd prezentuje dwie lokalizacje na terenie gminy Baranów, które nie zachodzą na siebie. Kłopot w tym, że nie wiadomo czy organy środowiskowe zinterpretują je jako lokalizacje alternatywne. Stąd pojawia się de facto trzecia lokalizacja CPK właśnie na terenie Grójca. Wid podkreśla jednak, że ta propozycja nie uwzględnia komponentu w postaci węzła kolejowego.

Zgonie z założeniami CPK ma powstać na terenie między Warszawą a Łodzią. W skład portu komunikacyjnego oprócz portu lotniczego Solidarność wejdą również rozbudowany węzeł kolejowy oraz infrastruktura drogowa. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Pierwszy samolot z lotniska w Baranowie ma odlecieć w połowie 2027 r. Jego budowa ma pochłonąć ok. 31 – 35 mld zł.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.