Coraz więcej kradzieży rowerów. Zabezpiecz swój sprzęt!

Grodzisk Maz.

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego wciąż odnotowują kradzieże rowerów na terenie powiatu. W związku z tym funkcjonariusze przypominają o możliwości znakowania sprzętu i zaznaczają, że często właściciele rowerów nie zabezpieczają ich należycie.

Okazja czyni złodzieja – i coś w tym jest… W ostatnim czasie na terenie powiatu grodziskiego dochodzi do coraz większej liczby kradzieży rowerów. – W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, na klatce schodowej bloku  lub na dłużej w słabo zabezpieczonej piwnicy lub garażu. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. 

Zatem co zrobić żeby nie dać się okraść? Warto zostawiać jednoślady w miejscach monitorowanych. Jeśli nie mamy takiej możliwości to dodatkowe zabezpieczenie okazuje się być niezbędne i to nawet niejedno. Warto tutaj podkreślić, że większość linek czy klamer jest wykonana ze słabych materiałów, dlatego jeśli mamy cenny rower, to warto zainwestować nieco więcej pieniędzy w porządne zabezpieczenie. 

Kolejna ważna sprawa, która ułatwia znalezienie roweru jeśli już dojdzie do jego kradzieży. Jest to znakowanie sprzętu. Można tego dokonać na komendzie w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Bartniaka 19. – Procedura programu polega na wygrawerowaniu na częściach roweru specjalnym przyrządem typu „engrawer” oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower jest opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany – wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Zych. 

Każdy mieszkaniec powiatu grodziskiego, który chce bezpłatnie oznakować rower najpierw musi wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania unikalnego kodu. Natomiast na znakowanie, które odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 12-15, należy umówić się na konkretny termin pod numerem telefonu 755 60 09.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.