Co z fontannami w Parku Kościuszki?

Pruszków

Mieszkańcy Pruszkowa zastanawiają się, co dzieje się z fontannami w Parku Kościuszki. Zwracają uwagę, że ostatnimi czasy ich funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia.

O sprawie jako pierwsza poinformowała nas pani Joanna. – Od dwóch tygodni fontanny w Parku Kościuszki pozostawiają wiele do życzenia – „grająca” fontanna chodzi w kratkę. Po awarii i powodzi, którą spowodowała, obecnie woda raczej plumka niż leci tak jak powinna. Zaś fontanna przy Pałacyku nie działa w ogóle. Woda w niej już dawno zakwitła i najzwyczajniej śmierdzi. W okresie letnim warto też pomyśleć o tabliczkach do obu fontann, że nie jest to woda pitna. W zeszłym roku wiele dzieci ją piło – napisała w mailu skierowanym na adres kontakt@wpr24.pl.

Okazuje się, że źródłem problemu są awarie elementów eksploatacyjnych. Miasto wykonało już niezbędne naprawy. – Fontanna „Małych Muzykantów” była wyłączona przez jeden dzień z uwagi na montaż pompy ściekowej znajdującej się w komorze technologicznej, natomiast fontanna zlokalizowana przy Pałacyku w Parku Kościuszki była wyłączona z eksploatacji przez dłuższy czas, ponieważ awaria była poważniejsza. Wymiany wymagały zawory przelotowe oraz elektrozawór w instalacji automatycznego napełniania fontanny. W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone testy – informuje Dorota Ziętek z Wydziału Ochrony Środowiska w Pruszkowie.

Rzeczą naturalną jest, że części zużywają się i psują. W takich przypadkach należy je wymienić, jednak warto pamiętać, aby regularnie kontrolować stan fontann. Jak to wygląda w przypadku tych znajdujących się w Parku Kościuszki? – Fontanny miejskie mają już kilka lat, i jak to w urządzeniach bywa, czasem trzeba wymienić elementy, które najbardziej się wyeksploatowały. Awarie zdarzają się stosunkowo rzadko, a głównym powodem jest wysłużenie się niektórych, pojedynczych elementów, a nie całej instalacji. Wszystkie fontanny miejskie objęte są bieżącą konserwacją, którą wykonuje specjalistyczna firma. Do czynności serwisowych niezbędnych do utrzymywania fontann w ruchu ciągłym należy m.in. czyszczenie dysz, płukanie i czyszczenie filtrów, kontrola stanu technicznego pomp oraz sprawności oświetlenia i urządzeń elektrycznych – wyjaśnia Ziętek.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.