Co z dworkiem w Adamowiźnie?

Uncategorized

Grodzisk Mazowiecki otrzymał dotację w wysokości 4,2 mln zł na adaptację zabytkowych obiektów na potrzeby kulturalne. Gmina wyłoniła firmę, która wyremontuje Willę Niespodziankę. Kiedy urząd pochyli się nad Dworkiem Chełmońskich?

Na początku XX wieku Adam Chełmoński, brat słynnego malarza Józefa, został właścicielem terenu w osadzie Stare (teraz Adamowizna). Przeniósł w to miejsce zabytkowy dworek, który otacza park krajobrazowy. Wraz z upływem lat teren stał się własnością gminy. Od kilku lat mówi się o potrzebie remontu dworku.

Niezwykle pomoce w przeprowadzeniu remontu budynku będą środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Grodzisk otrzymał 4,2 mln zł, jednak tylko część zostanie przeznaczona na Dworek Chełmońskich. – Dofinansowanie ok. 2 mln zł – podaje Przemysław Bobiński z Urzędu Gminy w Grodzisku Mazowieckim.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej. Grodziski magistrat liczy, że remont dworku uda się przeprowadzić do połowy 2018 roku. – Podstawowym celem jest rewaloryzacja i zagospodarowanie na cele kulturalno-edukacyjne i turystyczne zabytkowego dworku rodziny Chełmońskich wraz z parkiem. Wydobycie jak największej ilości walorów z terenu objętego projektem oraz realizacja programu funkcjonalno-użytkowego dla planowanej inwestycji możliwa będzie poprzez wykonanie szeregu prac konserwatorskich, remontowo-budowlanych, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, które obejmą: rewaloryzację dworku rodziny Chełmońskich, odnowienie roślinności przydomowego ogródka, rewaloryzację terenu parku, zagospodarowanie terenu parku i dostosowanie do potrzeb programowych oraz funkcjonalno-użytkowych. Planowanie rozpoczęcie prac II połowa 2017, zakończenie czerwiec 2018 – tłumaczy Bobiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.