Co dalej z Willą Radogoszcz?

Grodzisk Maz.

W Grodzisku Mazowieckim pojawiły się plotki, że władze gminy chcą zakończyć działalność Willi Radogoszcz – jednej z ważniejszych komórek kulturalnych. Z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie zwróciliśmy się do burmistrza miasta.

Informacje w tej sprawie otrzymaliśmy od mieszkańców Grodziska, którzy zasypali nas pytaniami dotyczącymi przyszłości Willi Radogoszcz. Wielu z nich twierdziło, że gmina zamierza wyłączyć z działalności kulturalnej ten budynek. Z kolei my skontaktowaliśmy się z grodziskim magistratem.

Okazuje się, że budynek będzie dalej istniał i funkcjonował, ale jego przeznaczenie zostanie nieco zmienione. – Kończy się trwałość projektu unijnego jaki był realizowany w Radogoszczy. W związku z tym, że również kończymy rewitalizację Willi Niespodzianka, która ma dużo lepsze warunki jeśli chodzi o działalność artystyczną niż Willa Radogoszcz, to myślimy nad tym w jaki sposób wykorzystać te dwa obiekty tak, żeby to miało sens. Jednym z pomysłów jest udostępnienie Radogoszczy dzieciom i młodzieży z centrum miasta, bo właśnie tu w centrum nie mamy żadnej świetlicy dla dzieciaków czy takiego małego domu kultury, który służyłby pomocy przy nauce po południu, jakimś kółkom zainteresowań, czy do spotkań dla młodych ludzi. Na komisji rady w przyszłym miesiącu będzie przedstawiona koncepcja wykorzystania tych obiektów – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Po prostu zastanawiamy się jak dalej wykorzystać Radogoszcz – dodaje.

Temat poruszyła również radna Alicja Pytlińska, która za pośrednictwem portalu obiektyw.info zarzuciła burmistrzowi, że: „dotychczas nikt nie był łaskaw radnych o tych niecnych zamiarach poinformować, czy zapytać o zdanie. Lakoniczna informacja padła na komisji oświaty w poniedziałek, 13 listopada”.

Co na to włodarz? – Rozmowa na ten temat była również prowadzona podczas objazdu gminy przez radnych 18 listopada, ale pani Alicji Pytlińskiej nie było. W związku z tym może mieć mało informacji z tego powodu… – odpowiada Benedykciński.

Postanowiliśmy drążyć dalej i spytać czemu nie można w budynku kontynuować aktualnego programu. – To co robiła Radogoszcz, czyli program edukacyjny, historyczny i artystyczny bez problemu możemy realizować w Niespodziance, zwłaszcza, że to jest praktycznie nowy budynek, z ładną dużą salą. A w związku z tym, że pojawiły się nowe możliwości, że gmina zainwestowała 4 mln zł po to aby powstał nowy ośrodek kultury, to teraz sam budynek Radogoszczy można wykorzystać szerzej na inny cel – podkreśla burmistrz. – Po drugie nie mogę sobie pozwolić na to, żeby budynek stał pusty. Ja nie jestem od tego żeby marnować pieniądze, tylko żeby je efektywnie wykorzystać – podkreśla.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.