Co dalej z pruszkowskim budżetem obywatelskim?

Pruszków

Realizacja projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego rozpocznie się po nowym roku. Formalnie rada miasta musi jeszcze zatwierdzić cały budżet miasta. Postanowiliśmy sprawdzić co będzie działo się z tzw. miękkimi projektami.

Przygotowania do wdrożenia budżetu obywatelskiego w Pruszkowie trwały dość długo, ale w końcu udało się. Listę projektów, które zyskały aprobatę mieszkańców poznaliśmy już we wrześniu. Miasto podzielono na siedem obszarów. Pula pieniędzy na wszystkie projekty wynosiła niemal 1 mln zł.

Tzw. miękkie projekty mają charakter społeczny, kulturalny i nie są tak kosztowne jak projekty „twarde”. Do budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą zgłosić pomysł projektu „miękkiego”, ale nie zajmują się jego realizacją. W Pruszkowie rozwiązano ten problem tak, by wilk był syty i owca cała. – Wszystkie projekty „miękkie” będą realizowane przy współpracy naszych ośrodków. W Miejskim Ośrodku Kultury będzie realizowany projekt „twarzą w twarz”. Jego autor ma możliwość  komunikowania się z panią dyrektor aby ustalić szczegóły. Drugi projekt to „Seniorada”, będzie go realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej również przy wiedzy pomysłodawcy, w tym przypadku rady seniorow, która zglosila ten projekt – mówi nam Michał Landowski, przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego. – W innym wypadku bylibyśmy zmuszeni do ogloszenia konkursu na powierzenie realizacji zadania publicznego, a wtedy mogłoby być różnie. Dlatego poszliśmy drogą najbardziej sprzyjającą mieszkańcom, dzięki której autor projektu będzie mogł uczestniczyć w konsultacjach i uzgodnieniach z dyrektorem danej jednostki – dodaje.

Do realizacji pozostanie jeszcze jeden „miękki” projekt pn. „Świetlica dla Malich”. Tutaj po konsultacjach z autorem ustalono, że najprawdopodobniej będzie ogłoszony konkurs dla organizacji pozarządowych. Przystąpić do niego chce Stowarzyszenie Przyjaciół Malich.

Do budżetu obywatelskiego trafiły też projekty „twarde”. – Projekt w obszarze siódmym to boisko wielofunkcyjne na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. W obszarze czwartym trafił plac zabaw dla psów przy torze kolarskim. Kolejne zadanie inwestycyjne to boisko wielofunkcyjne na terenie Gąsina przy zbiegu ul. Wiśniowej i Malwy. Również w obszarze drugim będzie realizowane boisko sportowe między ul. Poznańską a Lisieckiego (Żbików). Ponadto zrealizujemy małą architekture w Malichach (kosze, ławeczki, nasadzenia). Na śródmieściu powstaną stojaki rowerowe. Chcemy też wykonać kontrapas w ul. Chopina, ale czekamy na zgodę z Komendy Powiatowej Policji Pruszkowie oraz starostwa – wylicza Landowski.

Ponadto jest jeden projekt, który może wejść do realizacji. Chodzi o budowę skweru w pruszkowskich Tworkach przy ul. Wapiennej. Landowski: – Wszedł on w drugiej kolejności, czyli nie wygrał. Ale zostały pewne pieniądze ze środków budżetu obywatelskiego, więc zgodnie z procedurą ma szansę wejść ten projekt w obszarze, w którym była największa frekwencja.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11398

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4288

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3238

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3204

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
76

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23