Co dalej z pałacem w Brwinowie?

Brwinów

Kilka miesięcy temu gmina zerwała umowę z wykonawcą remontu zabytkowego pałacu w Parku Miejskim w Brwinowie. Póki co, nie udało się wybrać firmy, która dokończy prace. Jaka przyszłość czeka ten obiekt?

Początkowo nic nie zwiastowało problemów. Przetarg na przeprowadzenie prac w ubiegłym roku wygrało konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. oraz Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. To przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w przywracaniu blasku zabytkom. Optymizm związany z rozpoczęciem remont był spory. Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że pojawiły się kłopoty z należytym wykonywaniem obowiązków przez wybrane firmy. – Ze strony wykonawcy pojawiły się najpierw opóźnienia, a następnie oczekiwania finansowe znacznie wykraczające poza ustaloną kwotę. Nie mogliśmy przyjąć propozycji wykonania za dodatkowe wynagrodzenie prac, które były uwzględnione w przetargu i są już objęte umową, projektem budowlanym i ważnym pozwoleniem na budowę – wyjaśniał na początku wakacji burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Umowę rozwiązano, a gmina przystąpiła do poszukiwania firmy, która remont dokończy. Niestety, bezskutecznie. – W ostatnim czasie dwukrotnie ogłaszaliśmy przetarg na wykonanie remontu-rewaloryzacji zabytkowego pałacu w parku z przeznaczeniem na działalność kulturalną i edukacyjną, zakładając wykonanie prac budowlanych w krótkim czasie do końca czerwca 2019 r. Niestety otrzymywaliśmy oferty znacznie przekraczające nasz kosztorys inwestorski – mówi nam burmistrz Kosiński. – Dlatego też, z uwagi na otrzymane 3 milionowe dofinansowanie unijne, zwróciliśmy się do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych z wnioskiem o przedłużenie terminu realizacji tego zadania, licząc na to, że wydłużenie terminu wykonania prac budowlanych znacząco zmniejszy wyceny ofertowe potencjalnych wykonawców – dodaje.

Jednostka przychyliła się do prośby. – Niedawno otrzymaliśmy zgodę MJWPU na wydłużenie terminu rozliczenia dotacji unijnej do września 2020 r., co oznacza, że prace budowlane powinniśmy zakończyć najpóźniej w II kwartale 2020 r. Dlatego też, wystąpiłem do Rady Miejskiej w Brwinowie o zgodę na zmianę harmonogramu finansowania tej inwestycji. Mam nadzieję, że brwinowscy radni pozytywnie zaopiniują moje propozycje i na najbliższej sesji 6 listopada dokonają przesunięć finansowych otrzymanej dotacji unijnej i naszego wkładu własnego. Wówczas będziemy mogli ogłosić kolejny przetarg już z dłuższym terminem realizacji, licząc na korzystniejsze oferty – zaznacza brwinowski włodarz.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.