Chroń środowisko – nie pal śmieci w piecu!

Region

Każdego roku temat ten wraca jak bumerang. Gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy możemy zaobserwować jak z niektórych domowych kominów leci ciemny dym, a wraz z nim unosi się nieprzyjemny zapach. Przypominamy o zakazie palenia śmieci w domowych piecach i kotłowniach.

Zazwyczaj gdy nadchodzi jesień zaczynamy włączać ogrzewanie. Tutaj pojawia się problem, ponieważ nie wszyscy dorzucają do pieca to, co powinni. Gdy widzimy jak z domowego komina leci ciemny i nieprzyjemny w zapachu dym możemy mieć pewność, że w piecu spalane są odpady. Na taki krok często decydują się osoby, które pod uwagę biorą oszczędności. Niestety są one pozorne i trwają do pewnego czasu np. plastikowe odpady niszczą piece jak i przewody kominowe. Po kilku latach trzeba będzie wymienić uszkodzone elementy i wydać zaoszczędzoną kwotę. W skrajnych przypadkach dochodzi do pożarów w wyniku uszkodzonej instalacji. Kolejną sprawą jest to, że po prostu szkodzimy środowisku…

Warto dodać, że spalanie śmieci jest też niezgodne z prawem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że grożą za to dotkliwe kary finansowe. Sprawdzenia pieca może dokonać straż miejska, a za palenie śmieci grozi mandat do 500 złotych, a jeśli osoba ukarana nie przyjmie mandatu, sprawa może trafić do sądu, gdzie grozi grzywna, ale już do… 5 tys. Złotych (Zgodnie z ustawą o opadach z 14 grudnia 2012 r  i art. 191. „kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”).

Zatem czego nie wolno spalać? Przede wszystkim: plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, odpadów z gumy, przemiotów z tworzyw sztucznych, sztucznej skóry, pozostałości farb i lakierów, papieru z nadrukiem farb kolorowych.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.