Chodnik, jezdnia, droga dla rowerów. Czy na pewno wiemy jak się po nich poruszać?

Region

To dobre pytanie. Wygląda na to, że nie wszyscy wiedzą do czego służy chodnik, jezdnia i droga rowerowa, bowiem policjanci w całej Polsce prowadzą akcje informującą o naszych przywilejach i obowiązkach na tych ciągach komunikacyjnych.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to wszytko być prosta. Wręcz banalne! Ale niestety dochodzi do sytuacji, w których kierowcy kłócą się z rowerzystami lub rowerzyści z pieszymi i odwrotnie. Dlatego warto zapamiętać, że tylko rowerzysta może poruszać się po drodze dla rowerów. Pieszy, samochód ani motorower czy motocykl nie mogą się tam poruszać. Jeżeli nie ma drogi dla rowerów – rowerzysta jedzie pasem ruchu dla rowerów albo jezdnią. Chodnikiem tylko w wyjątkowych przypadkach.

Jakie to są przypadki? Takie gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem do 10 lat również kierującym rowerrem, gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a także gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Ale, poruszając się chodnikiem rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i nie gnać na złamanie karku! Ponadto trzeba wiedzieć, że przejście dla pieszych to nie przejazd dla rowerzystów – chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych należy zejść z roweru i przeprowadzić go po pasach.

Jezdnią głównie poruszają się pojazdy mechaniczne. Gdy nie ma chodnika, ani drogi dla rowerów mogą nią poruszać się piesi i rowerzyści.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.