Chcą wybudować basen przy Gomulińskiego

Pruszków

Władze Powiatu Pruszkowskiego chcą rozbudować gmach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Nie chodzi tu jednak o nowe skrzydło dydaktyczne, a o... basen.

O tym pomyśle do tej pory nikt głośno nie mówił, ale rozmowy trwały. Teraz idea budowy pływalni przy zespole szkół nabiera tempa i to ekspresowego. Mamy już końcówkę lutego, a do połowy marca powiat musi mieć w ręku koncepcję basenu, a w czerwcu pozwolenie na budowę. Skąd ten pośpiech? Terminy wynikają z konkursu na dotacje ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu. – Do budżetu chcemy wprowadzić zadanie inwestycyjne przy zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych. Chodzi o pływalnie, która miałaby zostać zrealizowana przy pomocy środków zewnętrznych pochodzących z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chcemy starać się o środki z tego ministerstwa w związku z ogłoszonym programem dofinansowania infrastruktury o szczególnym znaczeniu dla polskiego sportu. Dofinansowanie może osiągnąć pułap 70 proc. kosztów całej inwestycji – mówił Maksym Gołoś, na lutowym posiedzeniu rady powiatu. – Inwestycja ta, aby mogła przejść w fazę realizacji, musi być zgłoszona do 15 marca. Po ocenie będzie możliwe podpisanie umowy z ministerstwem sportu i turystyki, ale wówczas, jak to się przewiduje, do czerwca będziemy musieli mieć w dyspozycji pozwolenie na budowę tego obiektu. Żeby być gotowym musimy sporządzić odpowiednią dokumentację – dodał.

Radni choć wyrazili zgodę na wprowadzenie takiego zadania do budżetu, to nie ukrywali zdziwienia. Część z nich uznała, że zarząd powiatu powinien przygotować nieco obszerniejszą informację na temat planowanej inwestycji, bowiem rada zdecydowała się przeznaczyć środki na przysłowiowego „kota w worku”. – Jesteśmy na tym etapie, gdy pomysłodawca powinien przedstawić jakieś parametry ogólne w zakresie edukacji rozwoju czy handlu. Przy handlu mam na myśli korzystanie prze społeczeństwo z tego basenu. Moim zdaniem powinien być materiał opracowany przez pana dyrektora, materiał powinien iść pod obrady zarządu,a zarząd powinien nam przedstawić wniosek uchwały z załącznikiem. Bo to jest historyczne wydarzenie – zaznaczył radny Stanisław Dymura. – Nie przystępujemy do przerzucenia 200 tys. zł na czyszczenie ulic, tylko wstępujemy w potężną inwestycję w stosunku do możliwości powiatu – dodał.

Okazuje się, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o kosztach tej inwestycji. Kwoty poznamy prawdopodobnie w połowie marca, kiedy ma być gotowy kosztorys przedsięwzięcia związanego z budową basenu. Nieco więcej informacji na temat planowanej inwestycji zaprezentował na sesji Łukasz Borkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. – Ten basen ma być typowo basenem szkoleniowym. Sześciotorowym plus dwa tory do nauki pływania, być może z zapleczem jeśli chodzi o saunę, bo to już nie są duże koszty. Z zapleczem trybun na 150 – 200 osób, bo to jest wymóg Polskiego Związku Pływackiego do poparcia tej inwestycji, tak aby na tej pływalni mogły się rozgrywać zawody zgodnie z certyfikatem PZP – mówił na sesji dyrektor ZSOiS.

 

Dokładne informacje na temat wielkości obiektu oraz jego wykorzystania będą znane po przygotowaniu koncepcji.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.