Chcą wprowadzić ciszę nocną na Lotnisku Chopina

Region

Na taką wieść z pewnością czekało wielu mieszkańców powiatu pruszkowskiego. W minioną środę wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit poinformował, że rozważana jest możliwość wprowadzenia tzw. ciszy nocnej na Okęciu. W tym tygodniu rozpoczęły się konsultacje z przewoźnikami.

Mieszkańcy Pruszkowa, Raszyna, Piastowa oraz warszawskiego Ursusa nie od dziś skarżą się na hałasy, które generują samoloty. Według wielu maszyny kursują zbyt często. Ponadto samoloty latają zarówno w nocy jak i nad ranem. Z jednej strony trudno się dziwić, że warszawski port lotniczy ma takie obłożenie. Przypomnijmy, że Lotnisko Chopina jest największym tego typu obiektem w Polsce. Według szacunków w 2017 r. lotnisko, którym zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL), ma obsłużyć aż 14 mln pasażerów.

O wprowadzeniu ciszy nocnej na Okęciu poinformował w minionym tygodniu wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Mówił, że to PPL jest inicjatorem tego pomysłu. Co ciekawe takie rozwiązanie można byłoby wprowadzić już w przyszłym okresie wakacyjnym. Natomiast wczoraj odbyła się konferencja na ten temat. Włodarze portu nie są głusi na sygnały od niezadowolonych mieszkańców. 

– Lotnisko otrzymuje rosnącą liczbę skarg od mieszkańców, a także rosnącą liczbę pism z urzędów, łącznie z urzędem marszałkowskim, które wskazują na uciążliwość „hałasową”. My pokazujemy tutaj państwu przykładowe takie pisma. Ale biorąc to pod uwagę, jak również nasze wewnętrzne analizy, próbując znaleźć ten złoty środek między tym co może zrobić lotnisko a oczekiwaniami mieszkańców postaraliśmy się o wypracowanie takiego systemu, który pozwoliłby pogodzić te dwa  wydawałoby się sprzeczne światy. Stąd też projekt „core night”, czyli rdzennej nocy – mówił podczas poniedziałkowej konferencji naczelny dyrektor PPL Mariusz Szpikowski. – Projekt zakładałby, że w godzinach 23.30-5.30 nie odbywałyby się żadne planowe starty i lądowania. Oczywiście nie dotyczyłoby to lotów o statusie nadzwyczajnych, państwowych, militarnych, ale ta skala jest bardzo minimalna, plus loty ratunkowe – wyjaśniał.

„Core night” wprowadziły już inne największe światowe lotniska – w Monahium, Frakfurcie, Paryżu, Brukseli czy Hamburgu. Nasze warszawski w związku z wprowadzeniem ciszy nocnej liczy się ze „zniknięciem” około 15 operacji lotniczych. Jednak władze lotniska zakładają, że zostaną one rozłożone w innych godzinach, w ciągu dnia. Ale obecnie trwa faza konsultacji. I trudno teraz spekulować jaki będzie jej wynik, tego dowiemy się po czasie.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.