Chcą budowy pomnika na 100-lecie niepodległości

Pruszków

Starostwo powiatowe w Pruszkowie zainicjowało działania na rzecz budowy pomnika upamiętniającego przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z apelem w tej sprawie starosta pruszkowski, Maksym Gołoś, wystąpił publicznie podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji 11 listopada. – Patrząc w przyszłość, za rok o tej porze będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałbym, żebyśmy przez ten rok wykorzystali każdą nadarzającą się szansę, żeby pokolenia, które przyjdą po nas, tak dobrze pamiętały o Odzyskaniu Niepodległości i czym jest niepodległość tak jak my tutaj dzisiaj. Zwracam się tutaj do Was wszystkich Państwa i do Pana Prezydenta Jana Starzyńskiego przede wszystkim o to, abyśmy zrobili co w naszej mocy, aby w Pruszkowie powstał pomnik Czynu Niepodległościowego, mamy na to rok – mówił wówczas.

Uchwałę w sprawie budowy monumentu jeszcze w zeszłym roku przyjęli radni powiatowi. Pruszkowska rada miasta nie zajęła jeszcze stanowiska. – Przewodniczący rady Krzysztof Biskupski, przyjmując złożoną przez starostę propozycję projektu uchwały w tej sprawie, zapowiedział przekazanie jej do odpowiedniej komisji i poddanie pod głosowanie podczas sesji zaplanowanej na 14 grudnia 2017 roku. Tak się niestety nie stało i rada miasta nie wyraziła swojego stanowiska w tej sprawie. Punkt dotyczący inicjatywy budowy pomnika nie znalazł się również w porządku sesji zaplanowanej na 1 lutego 2018 roku – informuje Rafał Pszczółkowski ze starostwa powiatowego.

Jak dodaje, odpowiedź na ideę budowy pomnika najszybciej podjęły lokalne organizacje kulturalne i patriotyczne, które widzą zarówno potrzebę wzniesienia takiego miejsca w przestrzeni Pruszkowa, jak i potrzebę godnego uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Na razie nie wiadomo jeszcze jak miałby wyglądać monument, ani gdzie mógłby stanąć. Wiadomo jednak, że realizację przedsięwzięcia od strony finansowej wesprzeć ma Ministerstwo Obrony Narodowej.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.