Centrum w zawieszeniu

Grodzisk Maz.

Interdyscyplinarne Centrum Innowacji miało być kolebką dla naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. Tymczasem plany do tej pory nie zostały zrealizowane. Co się dzieje z inwestycją?

ICI miało być wspólnym projektem Agencji Rozwoju Mazowsza i gminy Grodzisk Mazowiecki. Zgodnie z założeniami centrum służyłoby młodym przedsiębiorcom. Na działce o powierzchni 4 ha w Natolinie zaprojektowano trzykondygnacyjny budynek. W obiekcie przewidziano centra badawcze, sale konferencyjne, wystawiennicze, seminaryjne oraz laboratoria. Centrum miało również pełnić funkcję konsultacyjną. To tu młodzi przedsiębiorcy mogliby uzyskać pomoc z zakresu księgowości, prawa, finansów. Inżynierowie i naukowcy mieli tu opracowywać nowatorskie technologie pomocne w różnych gałęziach przemysłu.

To wszystko plany, które prezentowano aż pięć lat temu. Tymczasem na wspomnianym terenie w Natolinie nic się nie dzieje. – Do tej pory nie było naboru konkursowego, w którym moglibyśmy uzyskać środki zewnętrzne na budowę Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji. Z uwagi na ten fakt rozwiązaliśmy również współpracę z Agencją Rozwoju Mazowsza, która obecnie zaangażowana jest w duży projekt związany z siecią internetową na Mazowszu – przyznaje Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Czy to oznacza, że plany budowy centrum trafiły do szuflady? Niekoniecznie. Ale pewne jest to, że póki co obiekt w pierwotnym kształcie nie powstanie. Planowane jest Centrum Obsługi Biznesu. – Zostawiliśmy sobie grunt i w przyszłym roku będziemy projektować nieco mniejsze centrum. Nie będzie to miało związku z innowacjami, a z biznesem – mówi burmistrz Benedykciński. – Chcemy stworzyć miejsce, w którym młodzi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z sali konferencyjnej, porad prawnych czy księgowych. Chcielibyśmy, aby te ostatnie były nieodpłatne dla młodych firm, czyli finansowane z budżetu gminy. Musimy jednak sprawdzić czy taka formuła jest zgodna z prawem – zaznacza.

Burmistrz podkreśla, że centrum jest odpowiedzią na duże zainteresowanie gruntami inwestycyjnymi na terenie grodziskiej gminy. – Grodzisk jest idealnym miejscem do inwestowania. Tuż obok przebiega autostrada, którą szybko można dostać się do Warszawy i Łodzi. Chcemy to wykorzystać, by zachęcić młodych przedsiębiorców do rozpoczynania tu działalności. Zależy nam, by możliwie jak najbardziej ułatwić im start – twierdzi.

W przyszłym roku gmina ma zlecić wykonanie dokumentacji projektowej Centrum Obsługi Biznesu. Realizacja projektu przewidziana jest na 2018 r. – Szacujemy, że to zadanie pochłonie ok. 2 mln zł– mówi Grzegorz Benedykciński. – Jeśli pomysł się sprawdzi pomyślimy nad rozbudową – dodaje.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.