Centrum otworzy podwoje w 2018 r.?

Grodzisk Maz.

W połowie ubiegłego roku władze Grodziska poinformowały, że chcą zmienić przemysłową część miasta. Jednym
z elementów tego projektu ma być budowa Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej przy ul. Sportowej. Co dzieje się z tą inwestycją?

Wspomniane centrum ma być kolejnym punktem, w którym grodziszczanie będą mogli aktywnie spędzać wolny czas. Budynek planowany jest przy ulicy Sportowej. Co się w nim znajdzie? Hala widowiskowo-sportowa, „Mały Kopernik” – wieża widokowa z obserwatorium astronomicznym, ścianka wspinaczkowa, skatepark. Zimą tuż obok centrum ma funkcjonować lodowisko. Dodatkowo hala ma zostać połączona z kompleksem Szkoły Podstawowej nr 6. 

Grodziska gmina w ubiegłym roku ogłosiła konkurs na przygotowanie koncepcji Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Zgłosiło się sześć firm. Za najlepszą uznano propozycję Pracowni Projektowej Paweł Tiepłow z Warszawy. Jednak po prezentacji koncepcji temat centrum nieco przycichł. Mieszkańcy zastanawiają się więc, czy wspomniana inwestycja będzie realizowana. Odpowiedź jest pozytywna.

Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej. A kiedy dokumenty będą gotowe? To pytanie zadaliśmy Grzegorzowi Benedykcińskiemu, burmistrzowi Grodziska Mazowieckiego. – Niebawem, bo 29 maja, powinniśmy mieć pozwolenie na budowę hali. Przygotowujemy już wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie tej inwestycji – twierdzi burmistrz. – Szacowane koszty budowy centrum to 35 do 40 mln zł. Jesteśmy prawie pewni, że pieniądze z ministerstwa do nas trafią, a wysokość dofinansowania to nawet 50 proc. tej kwoty. Jeśli nie zdobędziemy tych pieniędzy to i tak będziemy realizować inwestycję – zaznacza. 

W ubiegłym roku włodarze Grodziska Mazowieckiego podkreślali, że budowa Centrum Integracji i Aktywizacji Społecznej wystartuje w 2016 roku. Czy ten termin jest nadal realny? – Jak najbardziej. Na przełomie czerwca i lipca chcemy ogłosić przetarg, w którym znajdziemy wykonawcę prac budowlanych – podkreśla burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Budowa będzie trwać przez cały 2017 rok. Chcielibyśmyukończyć inwestycję w 2018 r. Idealnie byłoby otworzyć centrum w święto miasta, czyli 22 lipca 2018 roku – dodaje.

Oprócz hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Sportowej powstanie „Mały Kopernik”. Nazwa nieprzypadkowa: ma on być odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. – Chcemy stworzyć dzieciom miejsce do nauki przedmiotów ścisłych przez eksperymenty i zabawę. Takie miejsce jest zwyczajnie w Grodzisku potrzebne – podkreśla Grzegorz Benedykciński. 

W skład „Małego Kopernika” wejdą: przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna na zewnątrz, ścianka wspinaczkowa z naniesionymi warstwami geologicznymi w kontekście epok prehistorycznych, ekspozycja tematyczna z fizyki i chemii, sala z wirtualnym obserwatorium oraz obserwatorium astronomiczne w wieży, sale do warsztatów naukowych. Uzupełnieniem całości może być sprzęt multimedialny do projekcji i wykładów. W centrum nie zabraknie sali zabaw dla najmłodszych, kuchni ze stołówką, szatni i toalet.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.