Cena ścieków idzie w górę

Grodzisk Maz.

Mieszkańcy gminy Grodzisk Mazowiecki muszą przygotować się na podwyżki. Od 1 kwietnia będą obowiązywały nowe taryfy opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Grodziscy radni podczas lutowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zmiany będą obowiązywały od 1 kwietnia 2016 roku do 31 marca 2017 roku. 

Jak będą kształtowały się ceny wody i ścieków? Zgodnie ze zmianami wzrosną opłaty za odprowadzanie ścieków. Dotychczas gospodarstwa domowe płaciły za metr sześcienny 6,17 zł. Teraz stawka wzrośnie do 6,73 zł. Bez zmian pozostanie cena wody, za którą mieszkańcy nadal będą płacili 3,93 zł.

Należy podkreślić, że nie będzie już dopłat do wody i odbioru ścieków. Dotychczas gospodarstwa domowe uzyskiwały z gminy wsparcie w wysokości 0,19 zł za metr sześcienny dostarczonej wody oraz 0,11 zł za metr odprowadzonych ścieków. Od 1 kwietnia mieszkańcy z dopłat już nie skorzystają.

Warto przypomnieć, że odbiorcy podzieleni są na grupy taryfowe. Gospodarstwa domowe za ścieki zapłacą 6,73 zł za metr sześcienny, z kolei zakłady przemysłowe 7,27 zł lub 7,97 zł w zależności od charakterystyki prowadzonej działalności.

To pierwsza podwyżka ceny ścieków od dwóch lat. Stawki na obecnym poziomie obowiązują od 1 kwietnia 2014 roku. Za kilka tygodni nieznacznie wzrosną. Dlaczego? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grodzisku Mazowieckim realizuje wieloletni program inwestycyjny. Wodociągowcy przymierzają się do kolejnych inwestycji, których koszt wyniesie około 5 mln zł.

Grodziski ZWiK dostarcza wodę do 34 spośród 36 miejscowości na terenie gminy. W lipcu 2015 roku wodociągowcy zawarli umowę na dostawę wody do miejscowości Jaktorów. ZWiK odbiera również ścieki z Podkowy Leśnej, Brwinowa oraz Milanówka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.