Buspas budzi kontrowersje

Kolej

Nasza piątkowa publikacja w „Gazecie WPR” i na portalu WPR24.pl, w której opisaliśmy stan przygotowań do uruchomienia komunikacji zastępczej na czas remontu linii kolejowej nr 447 i pomysł buspasa w Alejach Jerozolimskich, wywołała lawinę komentarzy. O to, na jakim etapie są konsultacje, tym razem pytamy PKP PLK.

Sprawa modernizacji nitki na odcinku Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki budzi duże emocje  od dłuższego czasu. Trudno się dziwić, bo dla pasażerów z naszego regionu oznacza rewolucję w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły. Szlak ma być zamknięty przez okres od 12 do 15 miesięcy, w tym czasie zamiast pociągów będą jeździć autobusy komunikacji zastępczej.

Wspomniane emocje powoli sięgają zenitu, bo też znamy coraz więcej szczegółów organizacyjnych remontu i padają konkretne propozycje, w tym powstania buspasa w Alejach Jerozolimskich między Pruszkowem a Ursusem. Wieści o możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania wywołały ożywioną dyskusję naszych czytelników (cały artukuł dostępny jest tu). – Buspas do Ursusa to jakaś kpina jest, wiadomym jest przecież, że w szczycie korek zaczyna się od Ryżowej i dojazd do Zachodniego to mordęga – czytamy w jednym z nich. – Efekt łatwo sobie wyobrazić (choć PKP PLK wypierają to ze swojej świadomości na siłę), dojazd z Pruszkowa do Warszawy będzie trwał pewnie wieczność. WKD wydaje się o wiele pewniejszym sposobem na dojazd, ale niestety te pociągi nie są z gumy, już teraz w godzinach szczytu są napchane, nie wiem jak miałyby wchłonąć drugie tyle chętnych… – to kolejny komentarz. I następny: – Żeby można było zrobić sensowny buspas to trzeba by przebudować skrzyżowania aby powstały wydzielone prawoskręty np. w Regułach.

A podobnych głosów jest mnóstwo.

Fakt, że rozwiązanie polegające na wyznaczeniu buspasa jest brane pod uwagę, potwierdza PKP PLK. – Sprawdzamy jakie możliwości daje nam linia numer 1 pod kątem skierowania na nią dodatkowych składów z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy oraz utworzenie buspasa w Alejach Jerozolimskich – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK. – Obecnie nie zapadły jeszcze żadne decyzje – zaznacza.

Na jakim etapie są przygotowania do remontu linii 447? – Obecnie analizujemy wszystkie sześć wniosków od wykonawców złożonych w drugim etapie przetargu na modernizację linii z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Wszystkie złożone propozycje zakładają przeprowadzenie najcięższych prac w terminie 12 miesięcy – zapewnia Jakubowski.

Jakie są Wasze opinie na temat komunikacji zastępczej i pomysłów rozwiązań? Piszcie na adres  kontakt@wpr24.pl  lub za pośrednictwem naszego Facebooka.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.