Burzliwe spotkanie w sprawie CPK. Jest zgoda na referendum

Region

Mieszkańcy Baranowa mogą szykować się na referendum. Mimo obaw mieszkańców wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wyraził zgodę na przeprowadzenie głosowania. Dodał jednak, że referendum ma tylko charakter konsultacyjny.

Pierwszy samolot ma wystartować z Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2027 r. Budowa portu ma kosztować nawet 35 mld zł. Jednak nie tylko koszty budzą tu skrajne emocje. CPK ma powstać tuż obok nas, w Baranowie, a z tą lokalizacją nie godzą się mieszkańcy gminy. 

Trzy gminy
W środę 23 maja w Baranowie odbyło się spotkanie mieszkańców z ministrem Mikołajem Wildem, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. W trakcie spotkanie Wild zaprezentował mieszkańcom mapę prezentującą maksymalny obszar jaki będzie brany pod uwagę przy projektowaniu portu i inwestycji z nim powiązanych m.in. linii kolejowych, węzłów drogowych i tzw. Airport City. Mowa tu o obszarze obejmującym ponad 66 km kw. Teren ten rozpościera się na obszarze trzech gmin. Głównie chodzi tu o Wiskitki, które sąsiadują z Baranowem, sam Baranów oraz fragment w gminie Teresin.

Trzy etapy
Wiceminister tłumaczył zgromadzonym, że inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. W pierwszym (2018 r.) przeprowadzone mają zostać konsultacje społeczne oraz aż półtoraroczne negocjacje z mieszkańcami. W drugim, przewidzianym na przyszły rok, zostanie wyznaczony docelowy obszar CPK dla dwóch wariantów. Do końca 2019 r. sfinalizować się mają również wspomniane negocjacje. Natomiast w 2020 r. ma zapaść ostateczna decyzja co do lokalizacji portu.

Emocje i niepewność  
Spotkanie z przedstawicielem rządu było pełne emocji. Mieszkańcy zebrani w strażnicy OSP podkreślali, że na transakcjach sprzedaży swoich gruntów będą stratni, gdyż będą musieli odprowadzać podatek. Pojawiła się obawa, że wycena nieruchomości zostanie przeprowadzona według stawek obowiązujących dla gruntów rolnych. Wild podkreślał, że o ile na przepisy prawa podatkowego nie ma wpływu, to o wyceny mieszkańcy martwić się nie powinni. Wycena ma być prowadzona według stawki „autostradowej”, czyli tej stosowanej przy wykupie gruntów pod drogi szybkiego ruchu. Odszkodowania w ostatnich czasach sięgały 40 zł za m kw. 

Dwa pytania
W Baranowie ma być przeprowadzone referendum w sprawie CPK. Mieszkańcy będą głosować 17 czerwca i odpowiedzą na dwa pytania: Czy jesteś za lokalizacją CPK w gminie Baranów? Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego? Mieszkańcy, jak i władze Baranowa obawiały się, że referendum zostanie zablokowane przez wojewodę. Tak się jednak nie stało.

Zielone światło, ale…
W czwartek 24 maja podano informacje, że wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie ma zastrzeżeń do uchwały w sprawie referendum. Plebiscyt może się więc odbyć. Jest jedno „ale”. Referendum będzie prowadzone w charakterze konsultacji, a to oznacza, że jego wyniki nie będą wiążące przy podejmowaniu decyzji o CPK.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.