Burzliwa debata nad absolutorium

Pruszków

Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński otrzymał absolutorium za 2017 r. Jego udzielenie poprzedziła burzliwa i pełna emocji dyskusja.

Udzielenie absolutorium to niezwykle ważny moment dla włodarzy miast i gmin. Jeśli radni nie udzielą absolutorium, to rozpoczyna się procedura związana z odwołaniem z funkcji prezydenta, wójta lub burmistrza. To tryb oznaczający przeprowadzenie referendum.

Dyskusja na czwartkowym posiedzeniu rady miasta dotycząca udzielenia absolutorium prezydentowi Janowi Starzyńskiemu była niezwykle burzliwa. Rozpoczął ją długim wystąpieniem rany Przemysław Sieciński: – Uchwalony przez radę miasta Pruszkowa na 2017 r. po uwzględnieniu zmian w ciągu roku przewidywał dochody na poziomie 264 mln zł. Dochody miasta zrealizowano w kwocie przeszło 310 mln zł, a więc wykonano 117 proc planu. Można by poprzestać na stwierdzeniu, że rok 2017 został zamknięty na plus. Byłaby to jednak ocena powierzchowna i nie odnosząca się do kluczowych przesłanek, które powinny być wzięte pod uwagę w związku z podejmowaniem uchwały o udzielenie absolutorium – mówił radny. – Mieszkańcy pytają: skoro Pruszków się rozwija, to dlaczego tak późno? W niedalekim Grodzisku Mazowieckim rozmowy na temat rozwoju miasta trwają. Jednak rozwój, a właściwie rozmach jest widoczny od wielu lat. Dom Kultury, Park Skarbków, Stawy Walczewskiego z plażą, przystanią dla żaglówek, ścieżkami do uprawiania sportu, boiskami do siatkówki plażowej, drogi rowerowe, ronda, w tym wszystkim osadzone miejsca pracy, firmy i zakłady przemysłowe – z tych inwestycji dumni są mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego. Powiedzmy otwarcie  patrząc na przyszłość Grodziska Mazowieckiego ten konkurent odjechał – zaznaczył Sieciński. 

– Panie Prezydencie głosując przeciwko absolutorium przypominam, to na panu spoczywa odpowiedzialność za decyzje o kształcie naszego miasta w ramach kierunków wyznaczonych przez radę – zwrócił się radny bezpośrednio do Jana Starzyńskiego.

Przewodniczący rady Krzysztof Biskupski ocenił wystąpienie radnego: – Miałem wrażenie, że odsłuchałem przemówienia rzecznika prasowego pana burmistrza Benedykcińskiego.

– Chciałbym przypomnieć panu radnemu Siecińskiemu, że termin wyborów samorządowych nie został jeszcze wyznaczony więc na kampanię będzie jeszcze czas. Mogę przytaczać wiele różnego rodzaju rankingów świadczących o tym, że pana wystąpienie nie jest do końca obiektywne. Przypomnę tylko jedno. Od początku tej kadencji ani razu radni PiS-u nie zagłosowali za przyjęciem proponowanego budżetu., ale bardzo skrupulatnie wykorzystujecie efekty tych budżetów w swoich ulotkach i do pokazywania swoich zasług – odpowiedział radnemu Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa. 

Głos w dyskusji zabrał również wiceprezydent Andrzej Kurzela. – Nie rozumiem kompletnie tego kompleksu Grodziska. Może to było aktualne 10-15 lat temu. Dzisiaj porównywanie Grodziska do Pruszkowa w ogóle nie ma żadnego sensu, bo we wszystkich pozycjach, jakie można sobie wymyślić Pruszków jest przed Grodziskiem. Łącznie ze wskaźnikami bezrobocia – mówił na posiedzeniu Andrzej Kurzela,wiceprezydent Pruszkowa. – Jeśli ktoś nam odjechał to na pewno nie Grodzisk tylko pan radny nam odjechał do innego miasta. Mieszkańcy inie tylko mieszkańcy ale i wszyscy ci którzy do Pruszkowa przyjeżdżają po dłuższej nieobecności widzą jak Pruszków dynamicznie się zmienia – dodał. 

Jak przebiegło samo głosowanie nad absolutorium? Za udzieleniem absolutorium było 12 radnych, przeciw zagłosowało siedmiu radnych. – Chciałem wysokiej radzie podziękować za merytoryczną ocenę sprawozdań i udzielenie absolutorium. Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim współpracownikom, pracownikom, dyrektorom jednostek bo te dokumenty, które dzisiaj były oceniane są wynikiem pracy całej armii ludzi. Dziękuje wam za to wszystko i ta ocena, która dziś zapadła należy się przede wszystkim wam– dodał na zakończenie Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa. 

Relacje z posiedzenia sesji można oglądać tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.