Burmistrz Grodziska wydał oświadczenie dotyczące przedszkoli

Grodzisk Maz.

A właściwie rekrutacji do przedszkoli, bo to ona z roku na rok sprawia rodzicom najwięcej kłopotów. W Grodzisku Mazowieckim problem ten został rozwiązany. Jak twierdzi burmistrz wszystkim potrzebującym rodzicom wskazano miejsca w placówkach gminnych lub niepublicznych.

Brak miejsc w publicznych placówkach przedszkolnych to powszechny problem. Ale ten rok był wyjątkowo trudny. Co złożyło się na taką sytuację? Zmiany w całym systemie oświaty, rezygnacja z posłania 6-letnich dzieci do szkół podstawowych i objęcie prawem do wychowania przedszkolnego 3-latków, których rodzice wyrażą taką chęć. I nawet jeszcze przed samą rekrutacją wiadomo było, że o miejsca trzeba będzie walczyć…

W Grodzisku udało się zażegnać ten problem, tak informuje burmistrz miasta w swoim oświadczeniu. – Gmina podjęła cały szereg działań, by każdemu dziecku biorącemu udział w rekrutacji zapewnić miejsce w publicznej placówce. W dniu dzisiejszym mogę oświadczyć, że wszystkim potrzebującym rodzicom wskazano miejsca w placówkach gminnych lub niepublicznych wybranych w drodze konkursu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że gmina od wielu lat przekazuje na każde dziecko przebywające w przedszkolu niepublicznym dotację w wysokości ok. 590 zł miesięcznie – opisuje w oświadczeniu Grzegorz Benedykciński.

Dalej włodarz podziękował rodzicom za okazaną cierpliwość oraz dyrektorom gminnych szkół i przedszkoli za pomoc w stworzeniu dodatkowych oddziałów przedszkoli. Burmistrz podkreślił też, że wielu rodziców nie jest zameldowanych w gminie i to stwarza dodatkowe problemy. –  Równocześnie ważne, by wszyscy członkowie naszej samorządowej wspólnoty mieli świadomość jak istotne jest administracyjne włączenie się w poczet mieszkańców Gminy Grodzisk Mazowiecki. W toku rekrutacji okazało się jak wielu rodziców nie jest zameldowanych w naszej gminie. To nie tylko uniemożliwia właściwe oszacowanie choćby liczby najmłodszych, którzy mają trafić do gminnych przedszkoli, ale także powoduje, że podatki, z których utrzymujemy między innymi przedszkola, najczęściej zasilają budżet innej gminy, nie tej, w której zamieszkują – pisze Benedykciński.

I apeluje: – W związku z tym apeluję do wszystkich Państwa i proszę, decydując się na zamieszkanie w Grodzisku Mazowieckim, meldujcie się u nas! To dzięki części podatku dochodowego mieszkańców przekazywanego gminie może ona przeznaczyć środki na budowę kolejnej placówki oświatowej, drogi czy oświetlenia.

W przyszłym roku ma też zostać skierowana większa uwaga przy analizie i weryfikacji wniosków, a także oświadczeń składanych przez rodziców. – Zobowiązuje mnie do tego dbałość o finanse gminy i uczciwość wobec tych rodziców, z podatków których utrzymywane są przedszkola – podkreślił włodarz.

Całe oświadczenie dostępne jest tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.