Budżety już są, teraz czas na inwestycje

Region

Samorządy z naszego regionu mają już budżety na 2016 r. Jakie inwestycje będą realizowane przez gminy w tym roku?

Spośród 14 samorządów (12 gmin i dwóch powiatów) zaledwie dwa – powiat grodziski oraz Milanówek – mogą pochwalić się budżetami na „plusie”. Pieniądze z nadwyżek zostaną przeznaczone na spłatę kredytów i pożyczek. W budżetach pozostałych gmin pojawiły się deficyty. Mimo to na kilka inwestycji warto zwrócić uwagę.

„Bogatym” budżetem może pochwalić się Pruszków. W tym roku wydatki miasta przekroczą 200 mln zł. – To historyczny budżet. Po stronie wydatków przekraczamy kwotę 200 mln zł. Zwiększamy również wydatki inwestycyjne, na które w projekcie przeznaczyliśmy prawie 38 mln zł – mówi nam Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa. Najwięcej pieniędzy miasto przeznaczy na budowę Centrum Dziedzictwa Kulturowego, ale pokaźne kwoty zarezerwowano też na inwestycje w oświatę, m.in. budowę kompleksu na Bąkach.

Co ciekawe, nie tylko Pruszków skupia się na budowie obiektów użyteczności publicznej, które mają służyć kulturze i rekreacji. Podobnym szlakiem podąża Grodzisk Mazowiecki, który zamierza wybudować Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej oraz sportowo-rekreacyjną przestrzeń publiczną przy ul. Sportowej. Koszt? 4,4 mln zł. Natomiast gmina Brwinów za główny cel stawia sobie budowę hali sportowej oraz przygotowanie dokumentacji potrzebnej do renowacji pałacu Wierusz-Kowalskich.

W Michałowicach inwestycje drogowe na pierwszym planie. Gmina wyda na modernizacje, przebudowę i budowę dróg aż 14 mln zł. Warto wspomnieć, że na pozostałe inwestycje przeznaczy 6,5 mln zł. 

Skromniej prezentują się budżety Piastowa i Podkowy Leśnej. Pierwsza z tych gmin na inwestycje wyda 7,4 mln zł, z czego prawie połowę, bo aż 2,8 mln zł, pochłonie budowa odwodnienia w północnej części miasta. Rewelacji nie należy spodziewać się też w Podkowie Leśnej. Miasto-ogród na 2016 r. ma zaplanowanych zaledwie 11 inwestycji, z czego jedna to… rezerwa na odszkodowania dla wykonawców szkoły samorządowej. W sumie na inwestycje Podkowa wyda niecałe 4 mln zł. – Mam nadzieję, że pod koniec roku (2016 – przyp. red.) ta kwota wzrośnie. Chcę „napompować” budżet środkami zewnętrznymi – mówi burmistrz Artur Tusiński..

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.