Budżet partycypacyjny dla Piastowa?

Piastów

Na początku stycznia na piastowskim forum rozgorzała dyskusja na temat ewentualnego wprowadzenia w mieście budżetu obywatelskiego. Co dzieje się w tym temacie?

Przewodniczący Rady Miasta Piastowa Przemysław Worek zachęcał mieszkańców do dyskusji na temat wprowadzenia w Piastowie budżetu obywatelskiego. Odzew był spory. Post skomentowano aż 215 razy, a opinie były różne, ale wielu mieszkańców uznało, że pomysł jest wart rozważenia.

Dyskusja na temat budżetu obywatelskiego w Piastowie rozgorzała również na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta Piastowa. Radny zaznaczył jednak, że jego post miał jedynie wywołać dyskusję i wzbudzić inicjatywę wśród mieszkańców, bo to oni muszą zdecydować czy chcą wprowadzenia takiej formuły.

Dość krytycznie o budżecie obywatelskim wypowiedział się burmistrz Grzegorz Szuplewski. – Mam takie wrażenie, że w wielu środowiskach i gminach to określenie stanowi swego rodzaju zaklęcie. Nam się wydaje, że jak zrobimy budżet obywatelski, to to jest 150 proc. demokracji. Generalnie nie o to chodzi – zaznaczył na sesji burmistrz Piastowa. – Zasadne jest pytanie, które stawia pan przewodniczący o sens takiego działania, dlatego że jeśli jest grupa aktywnych mieszkańców danej gminy i chce przeprowadzić pewne zadanie to przecież ma możliwość wnioskowania do budżetu w normalnym trybie. My mamy procedurę przygotowania uchwały budżetowej, są pewne terminy i do września można składać wnioski. Nie ma tutaj jakiegoś ograniczenia formalnego. Jeśli wniosek jest zasady i rzeczywiście jest liczne grono osób będzie o to zabiegać to ten wniosek ma szanse realizacji. I może zostać ujęty w projekcie budżetu. Jest miejsce na każdym etapie tworzenia budżetu by zadanie jakieś ważne z punktu widzenia jakiejś grupy społecznej było ujęte To nie jest tak, że tych możliwości nie ma – zaznacza Szuplewski.

– To nie jest rozwiązanie złe, ale wydaje mi się że to przeregulowanie procedur demokratycznych. Wydaje mi się że istnieją możliwości zgłoszenia dobrych projektów obywatelskich w ramach normalnej procedury przygotowania i uchwalenia budżetu – zaznaczył Szuplewski.

A czy Wy sądzicie, że w Piastowie powinien działać budżet obywatelski?

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 6

6 odpowiedzi na “Budżet partycypacyjny dla Piastowa?”

 1. sowa pisze:

  burmistrz wyznaje demokrację w pojęciu „Kargula”, demokratyczne to ma być dla swoich a reszcie to wara a szczególnie od pieniędzy w urzędzie, o przepraszam będzie premia dla odszczepieńców PiS-u w postaci diet dla prezydium rady

 2. piastowiak pisze:

  Panu Szuplewskiemu nie podoba się demokracja? Przecież demokratycznie wybrany został? Jak przy jakichś pieniądzach burmistrz nie może nić chachmęcić, to już to jest nadmiar demokracji. Cóż pozostaje jedynie marna satysfakcja, że na na tego pana i na Nasz Piastów nie głosowałem.

 3. Igor pisze:

  nie mieszajcie w wizji Piastowa burmistrzowi jakimiś tam budżetami obywatelskimi, przecież on najlepiej wie co nam jest potrzebne, ten człowiek zjadł wszystkie rozumy świata a my jesteśmy nieświadomi tego co nam jest potrzebne. Przecież jeżeli cokolwiek mu zagospodarujemy z budżetu to będzie o tyle mniej dla sekty NP.

 4. Piastun pisze:

  Kochajmy się jak bracia, liczmy jak Szuplewski 😉

 5. ToTylkoJa pisze:

  Nie zgodzę się z tezą że jest to przejaskrawione, mieszkańcy chcą uczestniczyć w życiu miasta i to oni powinni zadecydować czy pieniądze mają być przejedzone przez „władze”, Wspólnie można stworzyć coś co jest mieszkańcom potrzebne, a tych potrzeb nie widać z budynku Urzędu. Pan burmistrz zadecydował o wybraniu firmy rowerowej, zdecydował że zamiast osiedla będziemy mieć centrum handlowe, czas żebyśmy też o czymś decydowali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły