Budynek przy ul. Broniewskiego został zabytkiem

Pruszków

Mowa o tzw. starej papierni w Pruszkowie. Budynek wzniesiony około 1890 r., położony przy ul. Broniewskiego 1A został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe.

Budynek jest jedną ze składowych wielkiego obiektu Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Obecnie jest on bardzo dobrze widoczny od strony torów kolejowych. Wybudował go prywatny inwestor z myślą o utworzeniu w nim fabryki papieru, a także tapet. Ale nigdy do tego nie doszło. Mimo to nazwa „Papiernia” przylgnęła do tego miejsca tak bardzo, że stosowana jest do dziś. Co działo się później? Rozwój kolejnictwa spowodował, że budynek wykupił zarząd Warsztatów Kolejowych i przebudował go na mieszkania dla pracowników.

– Zakłady w dwudziestoleciu międzywojennym uległy stopniowej rozbudowie do kompleksu liczącego przeszło 20 obiektów, przemianowano na Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. W czasie II wojny światowej w budynku papierni w l. 1940-41 funkcjonował obóz karny dla miejscowych Żydów. Obiekt pozostał jednak poza obrębem założonego w 1944 r. w obiektach ZNTK obozu przejściowego Durchgangslager 121 dla wysiedlanej ludności Warszawy. Po 1945 r. budynek stał się ponownie własnością ZNTK i wciąż służy celom mieszkalnym – opisuje Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Budynek jest oryginalny i to nie tylko z uwagi na wygląd, ale stan w jakim się zachował. Wiele elementów nie zmieniono w żaden sposób – elewacja, nadproża okienne, kostkowe gzymsy, medaliony między oknami pionu klatki schodowej, ciąg kroksztynów, drewniane stopnie i balustrady, dwie pary oryginalnych żeliwnych drzwiczek na klatkach schodowych i inne.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy