Budowa Zana zgodnie z planem

Pruszków

Nowy budynek Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie nabiera kształtów. Uczniowie rozpoczną naukę w nowym skrzydle już na początku przyszłego roku.

Jeszcze kilka lat temu nad pruszkowskim liceum wisiało widmo przeniesienia szkoły do innej placówki.
Z pomysłem lansowanym przez poprzedni zarząd powiatu pruszkowskiego nie zgadzali się uczniowie, nauczyciele i absolwenci Zana. Dzięki protestom udało się wywalczyć nie tylko pozostawienie szkoły w obecnym miejscu, ale i jej rozbudowę. A dokładnie wybudowanie nowego gmachu liceum od podstaw. W tym nowoczesnej hali sportowej oraz boiska wielofunkcyjnego.

Po przeprowadzeniu konkursu na projekt szkoły starostwo czekało na dokładne kosztorysy. Szybko okazało się, że koszt budowy liceum będzie ogromny. Po wprowadzeniu poprawek i cięć udało się ogłosić przetarg, w którym wybrano wykonawcę prac. Zana buduje Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka” Holding Sp. z o.o. z Olsztyna, które za zrealizowanie inwestycji zainkasuje prawie 23,7 mln zł.

Budowa Zana wystartowała pod koniec 2015 r. Natomiast 19 kwietnia 2016 r. w konstrukcję nowego budynku wmurowana została „Kapsuła Czasu”. Od tamtej pory minęło kilka miesięcy. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie jest budowa. – W budynku dydaktycznym mamy stan surowy otwarty. Wykonawca rozpoczął prace związane z montażem stolarki okiennej i drzwiowej. Trwają prace związane z pokryciem dachowym i izolacją. Montowane są również instalacje sanitarne i elektryczne – mówi nam Andrzej Kutyński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. – W najbliższych miesiącach będziemy pracować nad wykończeniem obiektu – dodaje. 

Praktycznie do samego końca ważyły się losy organizacji pracy szkoły na czas budowy. I tu rozważano tymczasowe przeniesienie szkoły do innej placówki. Ostatecznie jednak władze powiatu podjęły decyzję, że budowa nowej siedziby liceum będzie prowadzona etapami, a uczniowie będą uczyć się w starym gmachu. 

Budowa Zana została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje budowę skrzydła dydaktycznego, a drugi hali sportowej. Budynek dydaktyczny ma być gotowy na przełomie stycznia i lutego 2017 r. – Dokładny termin zakończenia budowy skrzydła dydaktycznego to 29 stycznia 2017. Nic nie wskazuje na to by ten termin był zagrożony – podkreśla Maksym Gołoś, starosta pruszkowski. – Przeniesienie uczniów ze starego budynku do nowego skrzydła planowane jest po zakończeniu I etapu inwestycji, czyli po uzyskaniu odbiorów dla nowego budynku – zaznacza. 

Gdy uczniowie rozpoczną naukę w nowym skrzydle ruszą prace rozbiórkowe starego budynku szkoły. W jego miejscu powstanie nowoczesna hala sportowa. Zakończenie tego etapu jest planowane na 15 listopada 2017 r.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.