Budowa wystartuje w przyszłym roku

Grodzisk Maz.

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej ma zmienić przemysłową część Grodziska Mazowieckiego. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę centrum. Prace mają ruszyć w marcu przyszłego roku.

Przemysłowa część Grodziska Mazowieckiego niebawem zmieni swoje oblicze. Za dwa lata przy ul. Sportowej powstanie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Będzie to miejsce, w którym grodziszczanie będą mogli w ciekawy sposób spędzić wolny czas.

Centrum będzie składać się z hali widowiskowo-sportowej, wieży widokowej połączonej z obserwatorium astronomicznym. Na uwagę zasługuje również „Mały Kopernik”, czyli centrum naukowe. Nazwa nieprzypadkowa: ma on być odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. W skład „Małego Kopernika” wejdą: przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna na zewnątrz, ścianka wspinaczkowa z naniesionymi warstwami geologicznymi w kontekście epok prehistorycznych, ekspozycja tematyczna z fizyki i chemii, sala z wirtualnym obserwatorium oraz obserwatorium astronomiczne w wieży, sale do warsztatów naukowych. Uzupełnieniem całości może być sprzęt multimedialny do projekcji i wykładów. W centrum nie zabraknie sali zabaw dla najmłodszych, kuchni ze stołówką, szatni i toalet. Dodatkowo hala ma zostać połączona z kompleksem Szkoły Podstawowej nr 6. Przy centrum ma się naleźć również miejsce na lodowisko.

Budowa Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej to jedna ze sztandarowych i jednocześnie najbardziej kosztownych inwestycji jakich chce się podjąć grodziski magistrat. Szacuje się, że realizacja tego zadania pochłonie nawet 40 mln zł. – Nadal nie wiemy czy będziemy mięli pieniądze z dotacji, ale będziemy się o nie starać. O środki możemy ubiegać się między innymi w Ministerstwie Sportu – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Liczymy na to, że uda nam się zdobyć około 10 mln zł – dodaje.

Pierwotnie zakładano, że prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku, a samo centrum otwory swoje podwoje w lipcu 2018 r. Dziś już wiadomo, że tych terminów nie da się dotrzymać. Jeśli uda się wybrać wykonawcę w pierwszym podejściu, to robotnicy na placu przy Sportowej pojawią się już w marcu przyszłego roku. Skąd takie przesunięcie? – Postanowiliśmy zmienić projekt w taki sposób by w hali pojawiły się pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki tym rozwiązaniom koszty utrzymania centrum będą niższe, a my możemy liczyć na kolejne dofinansowanie – podkreśla Benedykciński. – Te zmiany wydłużyły nieco proces projektowy i płynęły na zmianę terminów – zaznacza grodziski włodarz.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 2 listopada 2018 r. Wtedy z centrum będą mogli korzystać mieszkańcy.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.