Budowa Park&Ride zagrożona?

Podkowa Leśna

Wracamy do tematu. Chodzi o budowę parkingu przy stacji WKD Podkowa Leśna Główna, o której mówi się od kilku lat. Ponownie głos w sprawie zabrali ekolodzy, twierdzą, że na terenie przewidzianym pod parking znajdują się chronione gatunki owadów.

Temat poruszyliśmy 15 sierpnia, po tym jak podkowiański magistrat złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji opiewający na kwotę ponad 600 tys. zł. Zdaniem burmistrza parking znacznie ułatwiłby życie mieszkańcom. – Temat budowy parkingu Park&Ride poruszany był wielokrotnie przez mieszkańców przez kilka ostatnich lat. Bardzo wiele osób dojeżdża do stacji samochodem, również podkowian, by do Warszawy już dostać się kolejką – mówił nam tydzień temu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Niestety nad inwestycją ponownie zawisły czarne chmury. Głos w sprawie zabrała Liga Ochrony Przyrody, która twierdzi, że na terenie przeznaczonym pod miejsca dla aut znajdują się chronione gatunki owadów m.in. chrząszcz koziróg dębosz. Jak wyjaśnia na swoim blogu Tusiński LOP nie wskazała miejsca występowania chrząszcza. – Dzięki wyszukiwarce google  dowiedziałem się, że Kozioróg dębosz jest przedstawicielem rodziny kózkowatych i osiąga długość do 56 mm. W Polsce rozwój larw koziorogów dęboszy stwierdzano wyłącznie w dębach szypułkowych i dębach bezszypułkowych. (…) Z tego opisu wnioskuję, że niestety środowisko brzóz i chaszczy przy WKD nie jest środowiskiem, w którym ten chrząszcz mógłby przebywać – napisał burmistrz Podkowy Leśnej. – Poza tym śmietnik często tam panujący jest mocno niesprzyjający gatunkowi lubiącemu czyste środowisko – dodał.

Pozostaje jedno ważne pytanie. Czy LOP zablokuje dofinansowanie, a co za tym idzie budowę parkingu? W tej chwili komukolwiek trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jednak wiadomo jedno – interwencja LOP z pewnością nie pomoże w realizacji tego przedsięwzięcia i może znacznie opóźnić budowę lub nawet ją „zablokować”. Sprawie będziemy się przyglądać.

Wszystkie szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.