Brwinowski urząd wypracował porozumienie z PGE!

Brwinów

Wielu mieszkańców gminy Brwinów odetchnie z ulgą, ponieważ wreszcie będą wykonywane przyłączenia prądu na gminnych ulicach wewnętrznych.

Na ten problem zwróciła uwagę jedna z mieszkanek gminy Brwinów, która stara się o podłączenie do prądu. – PGE nie może dogadać się z burmistrzem Brwinowa, w efekcie czego cierpią mieszkańcy. Długi czas nie możemy uzyskać podłączenia do prądu. Czy mogą Państwo poruszyć ten temat? To bardzo utrudnia nam życie. Problem dotyczy całej gminy. – napisała do nas Katarzyna.

Sprawa nie jest taka prosta jak może się to wydawać. Dlatego wróćmy do początków. W ubiegłym roku spółka PGE Dystrybucja S.A. zażądała od gminy Brwinów nowych zasad ustanawiania służebności przesyłu. Tutaj pojawił się problem z przyłączaniem domów do sieci elektroenergetycznej – mowa tylko o nieruchomościach położonych przy gminnych drogach wewnętrznych.

PGE zaproponowało gminie nowe zasady m.in. spółka mogłaby realizować swoje prace w pasie drogowym bez uzgadniania z gminą sposobu ich wykonywania czy terminu wejścia na teren. Krótko mówiąc PGE miałoby pełną swobodę działania. – Taka swoboda dysponowania naszym terenem mogłaby skutkować rozkopywaniem jezdni niedawno zmodernizowanych i utwardzonych dróg, bo tak byłoby dla wykonawcy taniej i wygodniej. Tego typu prace PGE prowadziłyby do utraty gwarancji i rękojmi udzielonej przez wykonawcę modernizacji czy utwardzenia drogi – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Z kolei gmina proponowała PGE standardowe warunki jakie obowiązują w przypadku przyłączy gazowych, wodociągowych i telekomunikacyjnych. Ale przez długi czas nie było zgody ze strony spółki. Przełom nastąpił w ubiegłym tygodniu!

– Otrzymaliśmy informację z PGE, iż akceptują ostateczną wersję umowy ws. służebności przesyłu w drogach wewnętrznych zarządzanych przez gminę Brwinów. Udało się nam przekonać PGE, że wszelkie prowadzenie prac na drodze wewnętrznej musi odbywać się w uzgodnieniu z gminą, bowiem gmina jako zarządca drogi musi posiadać wiedzę i możliwość uzgodnienia zarówno terminu, z czym wiązać się mogą ograniczenia w korzystaniu z drogi przez mieszkańców, jak i sposobu prowadzenia prac. Przykładowo: przewiert pod jezdnią czy wykop odkryty – podkreśla Kosiński. – Dla nas od samego początku było oczywiste, że musimy mieć wpływ na wszelkie prace budowlane w pasach drogowych, poprzez uzgodnienie sposobu prowadzenia robót i odtworzenia nawierzchni. I od tego warunku – kierując się dobrem wspólnym mieszkańców gminy Brwinów – nie mogliśmy odstąpić – dodaje burmistrz.

Ostatecznie w projekcie porozumienia znalazł się zapis: „W przypadku zamiaru prowadzenia przez Spółkę prac polegających na budowie, przebudowie, przeglądzie, naprawie, wymianie, remoncie, modernizacji, demontażu, rozbiórce, odbudowie urządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 7, Spółka zobowiązana będzie uzgodnić z Gminą termin i sposób prowadzenia w/w prac oraz odtworzenie nawierzchni”.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Brwinowski urząd wypracował porozumienie z PGE!”

 1. Smoq pisze:

  Tak gratulacje i fanfary. Warto dodać, że porozumienie zostało wypracowane po 1.5 roku. Przez te 1.5 roku ludzie czekali i dalej czekają na przyłącza energetyczne. Przez 1.5 roku można wybudować autostradę, a nie wypracować w umowie zapis jak w.w. Sprawy urzędowe są załatwiane w trybie wysyłania listów i zwlekania przez miesiące z odpowiedzią – dlatego tyle to trwa. Upokarzający brak poszanowania dla obywateli.

 2. Cyryl pisze:

  Medal temu kto to wymyślił i wdrożył z urzędników, seri.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły