Brwinów otwiera się na rowerzystów

Brwinów

Mamy dobrą informację dla miłośników dwóch kółek. W Brwinowie powstaną ścieżki rowerowe.

W gminie nie brakuje zapalonych rowerzystów, dowodem na to jest choćby organizowana tam masa krytyczna. Problemem jest jednak fakt, że w Brwinowie nie ma zbyt wielu miejsc typowo przeznaczonych do jazdy na rowerze. Ścieżek jest mało, a największa w okolicy znajduje się poza granicami Brwinowa – w Parzniewie. Sytuacja ma się jednak zmienić. Gmina otrzymała w ramach projektu „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Brwinów” unijne dofinansowanie w wysokości 4,8 mln złotych. Pozwoliło to na zaplanowanie ścieżek zarówno po południowej, jak i północnej części Brwinowa. Zakończyły się pierwsze przetargi, a nawet rozpoczęto prace wykonawcze.

Przy ul. Sochaczewskiej powstaje już ścieżka rowerowa wraz z ciągiem pieszo-rowerowym i punktem odpoczynku dla rowerzystów. Trasa prowadzić będzie od ul. Przejazd do Rowu RS-11. Do końca listopada miejsce ma być gotowe do użytku. Całkowity koszt to 444 tys. zł. Z tą ścieżką rowerową sąsiadować będzie inna – poprowadzona od ul. Sochaczewskiej do ul. Mszczonowskiej. Środki potrzebne na realizację tej drogi rowerowej wyniosą natomiast 330 tys. zł.

Na ul. Piłsudskiego od wysokości ul. Woydy wybudowana zostanie kolejna ścieżka, która prowadzić będzie aż do wiaduktu w Kotowicach. To może być bardzo atrakcyjna trasa dla rowerzystów, ale także niezmotoryzowanych pracowników znajdującego się w Kotowicach MOP-u. Teraz jest tam bardzo niebezpiecznie. Na długiej prostej kierowcy rozwijają duże prędkości, a w pobliżu jezdni nie ma nawet chodnika. Według planów wykonawczych ścieżkę o szerokości 2m, od drogi oddzielał będzie ją pas zieleni. Koszt inwestycji, której budowa zakończyć się ma do czerwca 2018 roku pochłonie ponad 1mln zł.

Niestety zabrakło chętnych firm, które zajęłyby się przebudową ścieżki rowerowej na ul. Wilsona i ul. Sportowej na odcinku od skrzyżowania z DW 719 do skrzyżowania z ul. Lilpopa. Żadne oferty nie wpłynęły także na budowę ścieżki w ciągu ul. Granicznej na odcinku od ul. Pszczelińskiej do ronda im. F. Nowosielskiego, która byłaby pewnego rodzaju przedłużeniem parzniewskiej drogi rowerowej. Przetarg na realizację tych zadań zostanie powtórzony.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.