Brwinów myśli o pożyczce

Brwinów

Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie to jedna z najważniejszych tegorocznych inwestycji gminy. Magistrat planuje zaciągnąć ponad dwumilionową pożyczkę na ten cel.

Prace przy budowie hali ruszyły jesienią ubiegłego roku. Obiekt ma być gotowy w czerwcu 2017 roku. Prace na budowie postępują i inwestycja stopniowo nabiera kształtu. Warto wspomnieć, że hala zostanie wykonana w technologii pasywnej, dzięki czemu możliwe będzie wykorzystywanie różnych źródeł ciepła.

Poważna inwestycja, więc potrzebne są na nią niemałe środki. Mówi się o 9 mln zł. Gmina Brwinów część funduszy pozyska ze środków zewnętrznych, a teraz rozważna zaciągnięcie pożyczki w wysokości ponad dwóch milionów złotych. Ciekawe jest to, że nie będzie musiała zwracać jej w całości. – Zamierzamy złożyć wniosek do Funduszu (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – przy. red.) o niskooprocentowaną pożyczkę  z priorytetowego programu „Poprawa efektywności energetycznej LEMUR – Energooszczędne Budynku Użyteczności Publicznej”, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w związku z projektowaniem i budową nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej – wyjaśnia Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa.

Radni uznali, że warto ubiegać się o pożyczkę. – Poziom dofinansowania w formie pożyczki z tego programu wynosi do 1200 zł na 1 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze, co w przypadku 1 713,77 m2 naszej hali sportowej daje maksymalną kwotę pożyczki w wysokości  2 056,524 zł. Umorzenie 60 proc. pożyczki miałoby nastąpić po potwierdzeniu osiągnięcia przez budynek odpowiedniej klasy energooszczędności. Brwinowscy radni na ostatniej sesji w środę 16 marca podjęli uchwałę pozwalającą na zaciągnięcie tej pożyczki – informuje Kosiński.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.