Brwinów bez bonifikaty?

Brwinów

Piastów, Nadarzyn, Grodzisk – te gminy w naszym regionie wprowadziły bonifikatę dla swoich mieszkańców. A jak będzie w Brwinowie?

Bonifikata od opłat przekształceniowych to w ostatnim czasie temat budzący ogromne zainteresowanie. Na wprowadzenie upustów od zmiany użytkowania wieczystego w prawo własności w naszym regionie zdecydowano się już w Nadarzynie, Piastowie i Grodzisku Mazowieckim.

Z pytaniem czy do tego grona dołączy Brwinów, zgłosił się do nas jeden z mieszkańców Kań, a my zadaliśmy je burmistrzowi Arkadiuszowi Kosińskiemu. Okazuje się, że wprowadzenie wyższej niż ustawowe 60 proc. bonifikaty nie jest brane pod uwagę. – Nie będę przedstawiał takiej propozycji radzie miejskiej. Klub PiS przygotował projekt uchwały w tej sprawie, z tym że ten projekt nie spełnia wymagań statutu. Wprowadzana jest bonifikata, która zmniejszy dochody gminy Brwinów, a przepisy mówią o tym, że jeśli przedstawiane są dokumenty, które mają zmniejszyć dochody, to należy wskazać źródło pokrycia. Jeśli PiS składa wniosek, żeby wprowadzić bonifikatę, to należy pokazać z jakich wydatków należy zrezygnować – mówi burmistrz Kosiński.

Przypomnijmy, że zapisana w ustawie bonifikata od przekształceń na gruntach Skarbu Państwa to 60 proc. o ile nie ma wprowadzającej większy „rabat” uchwały gminy. Przy zmianie użytkowania wieczystego w prawo własności na gruntach należących do samorządu, gminy samodzielnie ustalają jej wysokość, mogą też odstąpić od przyjęcia jakiegokolwiek upustu. Tak prawdopodobnie będzie w Brwinowie. – Wiadomo, że są osoby, które chciałyby odkupić nieruchomość za 1 proc wartości. Ale jeśli zmniejszymy dochody, będzie mniej pieniędzy na inne wydatki. W tym przypadku rząd i tak pozwala spłacić użytkowanie wieczyste za cząstkę wartośći. Myślę, że są jakieś granice rozdawania pieniędzy publicznych. A jest wiele osób, które wcześniej zdecydowały się przekształcać użytkowanie wieczyste we własność i nie przysługuje im bonifikata – zaznacza włodarz Brwinowa.

W brwinowskiej radzie gminy klub radnych PiS nie posiada większości. Szanse na przeforsowanie uchwały wprowadzającej bonifikatę są więc niewielkie.

 •  
 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Brwinów bez bonifikaty?”

 1. ds pisze:

  A cz ktoś przyjrzał się firmie wybraną przez Burmistrza która remontuje teraz Pałacu Wierusz Kowalskich. Jest rosyjska. Prezes jej zmienił sobie imie z Andriej na Andrzej. Proszę sobie sprawdzić powiązania osób z zarządu (Rosjanie) goglując. Wg mnie nie będzie dokończonego remontu ani pieniędzy

 2. Brwinowianin pisze:

  Burmistrz Brwinowa, który totalnie zmanipulował brwinowską społeczność występując pod jakże neutralną nazwą „dobro wspołne” – to tak naprawdę człowiek o poglądach komunistycznych, i nie kryjący swojego poparcia dla PO-KO.
  Cyt. „Jeśli PiS składa wniosek, żeby wprowadzić bonifikatę, to należy pokazać z jakich wydatków należy zrezygnować – mówi burmistrz Kosiński.”
  – ja tylko przypomnę że Kosiński już z wielu dobrze przyjętych standartów zrezygnował , jak np. czyszczenie ulic !
  Jest kłamcą jakich mało ponieważ twierdzi, że ulice gminne są czyszczone raz w miesiącu a tak nie jest !
  Mam nadzieję że brwinowianie wreszcie zaczną zwracać na to uwagę i że w kolejnych wyborach podziękują PO-KO występujące jako „dobro wspólne ” !!!

  • wilku starszy pisze:

   w końcu PIS to kontrol i pilnowanie bezprawia, nie każdemu to sie podoba, Eldorado się skończyło ! – choć warszawianie jednak wybrali Trzaskowskiego i weź tu człowieku bądź mądry co nie ?

  • Robobok pisze:

   Natomiast na wywalenie kilkunatu milionów w w zakup i remont pałacu Wierusz-Kowalskich jest. Dla przypomnienia były Burmistrz za 2 miliony nie chciał kupić tej ruiny bo wiedział, że koszta remontu i utrzymamania pałacu budowanego dla arystokraty są olbrzymie. Gdzie jest CBŚ?

 3. Ula pisze:

  Opłata za wieczyste to niepotrzebny podatek obciążający budżety mieszkańców. Właśnie pryska czar dobrze zarządzanej gminy.

 4. aq pisze:

  Ku ciekawości jeśli chodzi o Kanie to bonifikatę w całości finansuje Skarb Państwa na podstawie decyzji samorządu. Tu widać taką cechę. Więc o co chodzi? Jak nie wiadomo o co to o pieniądze.

  • rtew pisze:

   sugerujesz że Burmistrz Brwinowa chce prowizje od oszczędności mieszkańców z tytułu udzielenia im dużej bonifikaty?

 5. MM pisze:

  PiS trole. Wszystko by chciały za darmo.

 6. karczoch pisze:

  No bo u Kosińskiego – naszego umiłowanego włodarza, oby żył wiecznie – od jakiegoś czasu „piniendzy ni ma. I nieee bęendzie”.

 7. Wrrr pisze:

  Brwinów jest najgorszą gminą wśród okolicznych w jakiej przyszło mi mieszkać. Jest tak niedbajaca o swoich mieszkańców że marze o tym żeby jak najszybciej się z niej wynieść. Swoich podatków nie zamierzam już w tej gminie płacić.

 8. Malina pisze:

  Te grunty już zostały spłacone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły