Brwinów: 2016 rokiem Wacława Kowalskiego

Brwinów

Zagrał w ponad 100 filmach i sztukach teatralny, ale najbardziej znany jest z roli Kazimierza Pawlaka. W tym roku mija setna rocznica jego urodzin i z tej okazji gmina Brwinów będzie organizować imprezy i wydarzenia.

„Kargul podejdź no do płota!” – kto nie zna tej słynnej kwestii wypowiedzianej przez Pawlaka w filmie pt. „Sami swoi”? Wacław Kowalski to znany polski aktor. Wystąpił w trylogii Sylwestra Chęcińskiego, na którą oprócz wspomnianego filmu składają się jeszcze dwa inne: „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”. Wówczas wraz z Władysławem Hańczą (Kargul – przyp. red.) stworzył jeden z najbardziej charakterystycznych duetów w historii polskiego kina.

Kowalski przeprowadził się do Brwinowa w latach 50. Dziś spoczywa na miejscowym cmentarzu. Gmina postanowiła uczcić jego setną rocznicę urodzin, która przypada w tym roku. Wielką inaugurację roku Wacława Kowalskiego zaplanowano na drugi dzień maja. Z jej początkiem rozpocznie się organizacja koncertów, spotkań, wystaw, publikacji, projekcji filmowych oraz innych ciekawych wydarzeń, które potrwają aż do października.

Ponadto na cześć aktora powstanie mural, który znajdzie swoje miejsce przy istniejącym rondzie jego imienia.

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.